A list of candidates | NevadaAppeal.com

A list of candidates

CARSON CITY

MAYOR

Ray Masayko

Marv Teixiera

SUPERVISOR

Ward 2

Recommended Stories For You

Shelly Aldean

Rebecca “Becky” Beisenstein

SCHOOL DISTRICT

District 5

Kim Cohen

John McKenna

District 7

Debbie Dailey

Joanna Wilson

FEDERAL

U.S. SENATOR

Thomas Hurst, Libertarian, Las Vegas

Gary Marinch, Natural Law, Las Vegas

Harry Reid, Democrat, Searchlight

David K. Schumann, Independent American, Minden

Richard Ziser, Republican, Las Vegas

CONGRESS DISTRICT 2

Angie Cochran, Democrat

Jim Gibbons, Republican, Reno

Brendan J. Trainor, Libertarian, Reno

Janine Hansen, Independent American Party

NEVADA

CENTRAL SENATORIAL DISTRICT

Mike McGinness, Republican, Fallon

Freddie L. Warman, Democrat, Indian Springs

Kenneth E. Greenwell, Independent American, Fallon

NORTHERN

SENATORIAL DISTRICT

Dean A. Rhoads, Republican, Tuscarora

Thomas Jefferson, Independent American Party,

NEVADA ASSEMBLY

District 26

Paul Juntunen

District 32

John Marvel, Republican, Battle Mountain

Glenda Mixer, Republican

Joan Morrow, Democrat

Lonnie Feemster, Democrat, Reno

District 33

John C. Carpenter, Republican, Elko

District 35

Marcia de Braga, Democrat, Fallon

Pete Goicoechea, Republican, Eureka

Tracy Linwood, Independent American Party,

District 36

Jackie A. Holmgren, Independent American, Hawthorne

Roderick Sherer, Republican, Pahrump

District 38

Dennis Gomez, Independent American, Dayton

Tom Grady, Republican, Yerington

Cathylee James, Democrat, Virginia City

District 39

Randy Green, Independent, Gardnerville

Lynn Hettrick, Republican, Gardnerville

District 40

Ron Knect, Republican, Carson City

Bonnie Parnell, Democrat, Carson City

Merritt Yochum, Independent American Party

SUPREME COURT

Justice A

Jim Hardesty, Sparks

Cynthia “Dianne” Steel, Las Vegas

Justice E

John Mason, Zephyr Cove

Ron Parraquirre, Las Vegas

Justice F

Michael Douglas, Las Vegas

Joel Hansen, Las Vegas

State Board of Education

Dave Cook, Carson City

Barbara Myers, Carson City

LYON COUNTY

COMMISSION

District I

Bob Milz, Republican, Dayton

Howard P. Reid, Democrat, Dayton

District 3

Steven J. Dalton, Democrat, Dayton

Don H. Tibbals, Republican

CENTRAL LYON COUNTY FIRE

District 2

Robert Schreihans, Dayton

District 4

Rick Zierenberg, Silver Springs

Norman Zuelke, Silver Springs

LYON COUNTY SCHOOL DISTRICT

District 5

Clifford A. Thompson, Yerington

Maureen Williss, Yerington

District 7

Russell Colletta, Yerington

Dan Pommerening, Wellington

SILVER SPRINGS GID

Larry Owen, incumbent

Tabitha Perkins

Margaret Ruckman

STAGECOACH GID

Melvin Francis Earls, Stagecoach

Charles E. Lawson, Stagecoach

Donald L. Schalla, Stagecoach

DOUGLAS COUNTY

COMMISSION

District 1

James Baushke, Republican, Gardnerville Ranchos

District 3

Doug Johnson, Republican, Ruhenstroth

Sam Dupuis, Independent American, Topaz

Jane Foraker-Thompson, Democrat, Topaz

District 5

Kelly Kite, Republican, Minden

Edith “Edie” Webber, Democrat

SCHOOL BOARD

District 1

Ron Beck, Minden

Lorren R. Orr. Minden

District 3

Lawrence W. Howell, Stateline

Cynthia M. Trigg, Stateline

District 5

Eric L. Eakin, Gardnerville Ranchos

Teri Jamin, Gardnerville Ranchos

TOWN OF GARDNERVILLE

Paul A. Lindsay

Randy Slater

Town of Genoa

William J. Donohoe

Nancy Miluck

TOWN OF MINDEN

Bruce Jacobsen

Raymond Wilson

GARDNERVILLE

RANCHOS GID

Cade S. Baligad

Ed Budden

Jimmie Fields

Beverly Page

INDIAN HILLS GID

Dianne Humble-Fournier

Ronald “Ron” Kruse

Laura Lau

Brian L. Nelson

STOREY COUNTY

COMMISSION

District 3

Bob Kershaw

Ed Diederrich

STOREY COUNTY SCHOOL BOARD

Seat 1A

Janna Seddon

Esther Schouten

Go back to article