Back to: Preps
May 26, 2013
Follow Preps

Stars shine at Tah-Neva meet

Below are the top three finishers in individual results and team scores from the Tah-Neva Championships held Wednesday at Carson High:

7TH GRADE BOYS: Carson Valley 80; Whittell 79; Carson 76; Eagle Valley 62; Pau-Wa-Lu 56; South Tahoe 49; Alder Creek 43; Sage Ridge 33; Grace Christian Academy 26; Bethlehem Lutheran 23; Faith Christian Academy 18; North Tahoe 13; Incline 13; Quincy 10; Lake Tahoe 4.

7TH GRADE GIRLS: Alder Creek 121.64; Carson 82.14; CVMS 75.28; Pau-Wa-Lu 63; Sage Ridge 56.5; Incline 45.14; South Tahoe 38.5; Quincy 23; Whittell 22; North Tahoe 21; Eagle Valley 18.5; Bethlehem Lutheran 14.28; Lake Tahoe 4.

7th grade boys

100: Christian Martinez (EV) 12.50; Able Carter (CAR) 13.06; Mason Melhus (PWL) 13.27. 200: Corey Huber (WHI) 27.96; Troy Libert (WHI) 28.18; Samuel King (PWL) 28.19; 400: Cole Rhodes (ST) 1:04.34; Michael Hayashi (SR) 1:05.14; Caleb Moretti (WHI) 1:06.93. 800: Michael Hayashi (SR) 2:36.71; Tyler Ferrera (AC) 2:40.07; Sebi Vlad (SR) 2:42.54. 1600: Cole Rhodes (ST) 5:32.13; David Holmes (ST) 5:40.82; Sebastian Zeron (GCA) 5:42.87. 3200: Kyle Glanzman (CAR) 12:27.64; Jordy Guldman (AC) 12:29.82; Miles Rubalcava-Cunan (Q) 12:55.50. 80 hurdles: Corey Huber (WHI) 13.28; Ian Ozolins (CVMS) 13.98; Javier Vega (CVMS) 14.10. 200 hurdles: Corey Huber (WHI) 31.32; Kyle Glanzman (CAR) 32.00; Jack Overton (PWL) 32.89. 400 relay: CVMS 54.83; Pau-Wa-Lu 55.52; Carson 55.93. 1600 relay: Pau-Wa-Lu 4:43.02; Carson 4:47.07; Sage Ridge 4:47.99. Shotput: Bret Walker (BL) 42-3; Blaise Bonomo (EV) 38-3; Peyton Galli (WHI) 37-3. Discus: Blaise Bonomo (EV) 90-4; Bret Walker (BL) 89-0; Anthony Zeppieri (CVMS) 72-7. HJ: Caleb Moretti (WHI) 4-8; Colin Drewes (WHI) 4-8; Alex Hammond (CVMS) 4-6. LJ: Able Carter (CAR) 14-1; Mason Melhus (PWL) 14-5; Cole Eichele (AC) 14-3. TJ: Able Carter (CAR) 33-7; Kyle Dane (GCA) 32-4; Christian Martinez (EV) 31-8.

7th grade girls

100: Lexie Johnston (AC) 13.98; Kyla Hinnant (PWL) 14.01; Katie Sonntag (WHI) 14.18. 200: Kyla Hinnant (PWL) 28.34; Talyn Jackson (PWL) 29.11; Katie Sonntag (WHI) 29.53. 400: Abigail Pradere (CAR) 1:05.33; Lydia Morgan (Q) 1:07.44; Amber Simonpietri (AC) 1:10.30. 800: Abigail Pradere (CAR) 2:41.03; Ally Sullivan (ST) 2:45.72; Jillian Ferre (AC) 2:47.95. 1600: Kate Rye (INC) 5:59.40; Amber Simonpietri (AC) 6:10.07; Sofia Sanchez (NT) 6:20.91. 3200: Ally Sullivan (ST) 12:25.41; Imogen Olvera (SR) 13:36.63; Zoey McCullogh (AC) 14:11.76. 80 hurdles: Olivia Koster (AC) 15.51; Alex DeMaranville (CVMS) 15.59; Kaya Wilson (CVMS) 15.95. 200 hurdles: Lexie Johnston (AC) 33.39; Sarah Madison (SR) 33.59; Yuli Mendoza (AC) 34.88. 400 relay: Pau-Wa-Lu 57.92; CVMS 57.99; Alder Creek 58.72. 1600 relay: Carson 4:49.70; Pau-Wa-Lu 4:50.03; Alder Creek 4:52.18. Shotput: Mackenzie Brixey (CVMS) 30-11; Dajarrah Navarro (CAR) 28-08; Alex DeMaranville (CVMS) 28-08. Discus: Stephanie Randall (AC) 68-08; Kindra Ruckman (CVMS) 64-08; Aleyna Gilson (BL) 61-02. HJ: Haley Carlson (INC) 4-06; Sarah Madison (SR) 4-04; Karina Levario (PWL) 4-04. LJ: Amy Jo Hurt (NT) 13-09; Sarah Madison (SR) 13-03; Lydia Morgan (Q) 13-02.50. TJ: Kate Rye (INC) 28-00; Scarlett Harmon (CVMS) 26-01.5; Mackenzie Robinson (CVMS) 26-01.

8TH GRADE BOYS: Pau-Wa-Lu 137.5; CVMS 80.5; Carson 73; Eagle Valley 60; Quincy 53; Alder Creek 53; South Tahoe 32; Whittell 30; Sage Ridge 21; Lake Tahoe 14; Grace Christian Academy 10; North Tahoe 7; Bethlehem Lutheran 6; Excel Christian 4; Tahoe Expedition Academy 2; Incline 2.

8TH GRADE GIRLS: Alder Creek 131.5; Eagle Valley 80; Carson 68.5; CVMS 67.5; South Tahoe 61; Pau-Wa-Lu 34.5; Whittell 33; North Tahoe 27.5; Lake Tahoe 22.5; Bethlehem Lutheran 20; Quincy 18; Sage Ridge 18; Incline 3.

8th grade boys

100: Garrett Harley (ST) 12.03; Jonny York (AC) 12.13; Dawson Cockman (PWL) 12.30. 200: Dawson Cockman (PWL) 25.07; Jonny York (AC) 25.50; Jacob Rodriguez (GCA) 27.04. 400: Dawson Cockman (PWL) 56.26; Jonny York: (AC) 56.27; Davis Michael (SR) 56.93. 800: Bryan Madison (SR) 2:25.32; Noah White (LT) 2:25.92; Ross Tester (AC) 2:28.98. 1600: Lars Ponsness (PWL) 5:16.81; Matthew Romanowitz (PWL) 5:20.70; Ross Tester (AC) 5:22.16. 3200: Ross Tester (AC) 11:29.73; Cole Synder (WHI) 11:35.70; Noah White (LT) 11:42.41. 80 hurdles: Tyler Wright (CVMS) 12.95; Dennis Krueger (CAR) 13.05; Crowe Herbertson-Deemer (Q) 13.20. 200 hurdles: Crowe Herbertson-Deemer (Q) 28.66; Tre Jackson (PWL) 29.36; Haydn Brown (CVMS) 29.74. 400 relay: Pau-Wa-Lu 49.70; CVMS 51.00; Carson 51.31. 1600 relay: Carson 4:05.31; CVMS 4:09.31; Pau-Wa-Lu 4:13.66. Shotput: Leo Cruz (PWL) 41-11; Garrett Harley (ST) 41-06; Sevon Mandoki (EV) 39-00. Discus: Jesse Lopez (EV) 119-06; Garrett Harley (ST) 107-00; Taran Grove (PWL) 105-11. HJ: Greg Wallace (CAR) 5-09; Nicolo Scarcella (Q) 5-02; Tre Jackson (PWL) 5-02. LJ: Peter Garrett (EV) 16-11; Cody Morrison (Q) 16-10.50; Greg Wallace (CAR) 16-10. TJ: Peter Garrett (EV) 35-11; Cade Pankey (CVMS) 35.08; Cody Morrison (Q) 35-06.

8th grade girls

100: Desiree Lehrke (CVMS) 13.44; Brenna Wapstra-Scott (AC) 13.46; Anya Woodbury (EV) 13.67. 200: Valerie Sue Meyer (EV) 28.28; Brenna Wapstra-Scott (AC) 28.54; Anya Woodbury (EV) 29.47. 400: Valerie Sue Meyer (EV) 1:02.17; Juliia Veliquette (AC) 1:02.22; Heather Pendleton (AC) 1:04.09. 800: Juliia Veliquette (AC) 2:37.59; Claire Lang-Ree (AC) 2:38.88; Samantha Gutierrez (CAR) 2:42.09. 1600: Samantha Gutierrez (CAR) 5:47.77; Quinn Lehmkuhl (NT) 5:55.12; Megan Gephart (SR) 6:00.06. 3200: Samantha Gutierrez (CAR) 13:26.91; Makaela Bigley (BL) 13:29.91; Syra Fillat (AC) 13:42.86. 80 hurdles: Devina Stone (LT) 14.68; Claudia Janese (ST) 14.69; Emma Parker (AC) 15.00. 200 hurdles: Maya Brosch (ST) 30.73; Valerie Sue Meyer (EV) 33.49; Marley Simpson (AC) 34.08. 400 relay: Alder Creek 55.80; South Tahoe 55.95; CVMS 56.70. 1600 relay: Alder Creek 4:33.47; Eagle Valley 4:54.61; CVMS 5:00.16. Shotput: Isabelle Peterson (PWL) 34-08.50; Jenae Steele (CAR) 33-06.50; Claudia Janese (ST) 32-10.00. Discus: Claudia Janese (ST) 73-01; Ashley George (SR) 71-01; Morgan Fowler (Q) 70-07. HJ: Heather Pendleton (AC) 4-08; Elise Brady (CAR) 4-04; Desiree Lehrke (CVMS) 4-02. LJ: Sammy Forvilly (WHI) 13-10; Desiree Lehrke (CVMS) 13-10; Lauren Hudak (EV) 13-05.50. TJ: Anya Woodbury (EV) 30-09.50; Hayley Thomas (AC) 30-07; Lauren Hudak (EV) 29-07.50.

For complete results visit www.athletic.net.



Explore Related Articles

The Nevada Appeal Updated May 26, 2013 01:55AM Published May 26, 2013 01:55AM Copyright 2013 The Nevada Appeal. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.