Tigersharks shine in meet

The Carson Tigersharks had many impressive efforts in its "Last Chance" swim meet to qualify for the state championships to be held later this month in Las Vegas.

Among those who have been winners so far in the meet are: Matt Grunert, 15-18 boys 400-yard individual medley, 4:46.88; Nick Schlager, boys 11-12 boys 500 freestyle, 6:10.49; Abby Niehoff, 13-14 girls 1,650 free, 17:48.89; Jamie Engan, 16-18 girls 1,650 free, 17:27.26; Ian Murdock, 15-18 boys 1,650 free, 19:24.78; Engan, 100 backstroke, 1:02.42.

Niehoff, 200 butterfly, 2:16.27; Niehoff, 1,000 free, 10:48.52; Engan, 1,000 free, 10:31.96; Murdock, 1,000 free, 11:44.33; Jessica Fahrenbruch, 9-10 girls 100 free, 1:08.07; Fahrenbruch, 100 back, 1:18.09; Farhrenbruch, 200 free, 2:31.02.

Those who have placed this weekend and qualified this weekend or have already qualified include:

Girls 13-14 400 I.M. - Caroline Suh, fourth, 5:29.30; Beth Lewis, fifth, 5:33.09. Girls 15-18 400 I.M. - Lauren Metcalf, second, 5:07.89; Danielle Judge, fifth, 5:28.99. Boys 13-14 400 I.M. - Kevin Dyer, second, 4:46.63; Sam Ballard, fourth, 5:19.57. Boys 11-12 200 I.M. - Cody Gillenwater, third, 2:49.58.

Girls 9-10 200 I.M. - Fahrenbruch, third, 2:58.92; Michaela Gillenwater, 2:59.01; Boys 9-10 200 I.M. - Tim Grunert, second, 3:12.75; Boys 11-12 500 free - Gillenwater, 6:27.91; Girls 13-14 1,650 free - Tatum Boehnke, second, 18:39.12; Samantha Ashmore, fifth, 19:39.73; Julie Asire, sixth, 20:25.01.

Girls 15-18 1,650 free - Metcalf, second, 18:32.20; Barbara Perkins, fourth, 18:48.10. Girls 13-14 100 free - Niehoff, third, 57.09. Boys 13-14 100 free - Kevin Dyer, second, 54.23. Boys 15-18 100 free - Grunert, fourth, 56.36; Boys 11-12 100 free - Nick Schlager, third, 1:04.12.

Girls 13-14 100 back - Ashmore, third, 1:08.98; Suh, fifth, 1:10.16. Girls 15-18 100 back - Rebekah Niehoff, fifth, 1:08.99.

Boys 13-14 100 back - Sam Ballard, second, 1:08.10. Girls 11-12 50 back - Lisa Yamamoto, seventh, 36.89; Girls 200 fly - Boehnke, fourth, 2:30.51; Boys 133-14 200 fly - Sam Ballard, 2:36.67; Girls 15-18 100 breaststroke - Hilary Schlager, second, 1:17.19.

Girls 15-18 200 I.M. - Niehoff, fifth, 2:27.05. Boys 13-14 200 I.M. - Sam Ballard, second, 2:31.10; Boys 15-18 200 I.M. - Grunert, second, 2:19.43; Murdock, third, 2:29.18. Boys 11-12 200 free - Schlager, second, 2:16.80. 15-18 Girls 1,000 free - Boehnke, second, 11:27.61; Ashmore, third, 12:05.75; Asire, fifth, 12:30.38.

Boys 8 and under 25 free - Tallon Rauch, third, 20.34. Girls 9-10 100 free - Cloe Hearn, fourth, 1:15.86; Michaela Gillenwater, fifth, 1:15.91.

Boys 9-10 100 free - Jacob Branco, third, 1:16.69. Girls 9-10 100 back - Gillenwater, third, 1:23.17. Boys 9-10 100 back - Branco, second, 1:28.59. Boys 8 and under 25 fly - Rauch, third, 25.59. Girls 9-10 100 fly - Morgan McEwan, fourth, 1:35.84. Girls 9-10 50 breaststroke - Gillenwater, third, 45.19; Hearn, fourth, 46.75.

Boys 9-10 50 breaststroke - Grunert, third, 43.97. Girls 9-10 200 free - Gillenwater, fourth, 2:45.20; Hearn, fifth, 2:46.79. Boys 9-10 200 free - Branco, third, 2:45.86; Grunert, fifth, 2:55.34.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment