Ceremony for WNC’s largest graduating class set | NevadaAppeal.com
YOUR AD HERE »

Ceremony for WNC’s largest graduating class set

Special to the Nevada Appeal

Ceremonies May 20 in Carson City, May 21 in Fallon

WNC to Graduate Largest Class in College History

For the fourth consecutive year, Western Nevada College will graduate its largest class in history. The class of 2013 is 505 students strong, with 530 degrees and certificates being issued. Four students will receive Bachelor of Technology degrees in construction management, and three students will graduate with bachelor’s degrees as part of WNC’s teacher preparation partnership with Nevada State College. The graduates span 60 years, from the youngest at age 17 and the eldest at 77.

Commencement ceremonies are Monday, May 20, 11 a.m. in Carson City at the Pony Express Pavilion, 888 N. Saliman Rd., and Tuesday, May 21, 7 p.m., in Fallon at the Barkley Theatre at Oats Park Art Center, 151 Park St.

Nursing graduates will participate in a Pinning Ceremony on Monday, May 20, 3 p.m., at the Carson Nugget.

The college will also host its first Multi-Faith Baccalaureate Service this year, for the 2013 graduating class. It will begin at 8 a.m. on Monday, May 20, at the Carson City Community Center, 851 East William St. Representatives of many local faith communities will be present to offer blessings for the graduates.

Honorary degrees will be awarded to Carson City residents Dorothy and Robert Ramsdell. Since the late 1990s, the couple has contributed significant time, effort and funds to enhance the education that students at Western Nevada College receive. Their generosity has provided many student scholarships, equipment for the college’s registered nursing program, the reconstruction of the Child Development Center playground, and the continued growth of the Jack C. Davis Observatory. The couple has also sponsored the WNC softball program, and helped support the heralded “Always Lost: A Meditation on War” multimedia exhibition about the costs of war.

As a longtime member of the WNC Foundation, Dorothy has been active in developing and promoting fundraising ideas to support students at WNC. Meanwhile, Rob served a vital role in developing the college’s first baccalaureate degree program in Construction Management. Honorary degrees may be awarded to those who have made significant contributions to the improvement of the quality of academic program and academic life at an institution of the Nevada System of Higher Education.

2013 WNC GRADUATES

CARSON CITY, NV

Associate of Applied Science – Accounting

Melissa K. Carr, Carol Kneese, Kevin Martinson, Ermelinda Alice Ramirez

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

John Charles Adams IV, Keith Clarke-Smoot, Logan Scott Foster, Alejandro Moreno

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

William Bradley Breeden, Leana N. Garcia, Lynn Jackson, Kevin J. Rice

Associate of Applied Science – Construction Project Management

Don G. Boebel, Mark R. Kaminsky

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Dorrie Ann Kingsley

Associate of Applied Science – Early Childhood Education

Portia Jones, Terra Michelle Maddox

Associate of Applied Science – General Business

Gilberto De Jesus Avila, Benjamin Walter Hastings Florence, Carol Kneese,

Shannon L. Pattison, Tamara Lynn Perez, Stephanie N. Reynolds, Alexander J. Silva,

Dennis W. Stewart, Sarah Trotter

Associate of Applied Science – Geographic Information Systems

Julie M. Shine

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Antonio Gudino, Alexandria Irene Olivares-Wenzel, Nicholas Charles Wuorinen

Associate of Applied Science – Information Technology

Max Borgman, John M. Greene

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Aaron Stuart Campbell, David M. Fulton, Stephen Joseph McCurdy, Dylan Nicholas Singleton

Associate of Applied Science – Management

Georgio Antonio Brown, Daniel R. Salas

Associate of Applied Science – Nursing

Rebecca Ann Ballinger, Tamara Lynn Cleveland, Robyn Elaine Conn, Shanna Daggett

Lindsey Coralie DiMartino, Lacey Teresa Kluck, Donald Robert McConville III, Mary Linn Moore, Aaron Guerrero Orio, Mariane Antoinette Ortiz, Katie B. Quarisa, Stephanie Lynne Sowles, Vanessa C. Timbreza, Pia Nicole Wendell, Kristen J. Whitmore

Associate of Applied Science – Paralegal Studies

Davie Lee ‘Ana Zimmerman

Associate of Applied Science – Welding Technology

Gerald A. Young

Associate of Arts

Luis Aguilar, Scott Alexander Albiter, Guillermo Alonso, Harris Charles Armstrong, Yoselin Barajas, Jessica Marie Bird, Anthony Bonomo, Danielle Louise Joella Bratsch

Krystal Marie Brown, Christian Carrillo-Abarca, Derek B. Castro, Lorena Renee Cedano, Kurtis Coltrin, Erasmo Cosio, Matthew Vincent Coyle, Benjamin Ediss, April M. Elliott, Shahla Fadaie, Raleigh L. Fife, Kyle Flanagan, Isabel Flores, Frizia Flores Hernandez, Melissa Michele Frayo, Amanda Lee Godin, Maxwell S. Greb, Lisa Marie Hardin, Ruby Diann Herman, Brenda Lee Kolobakken, Lisa M. Kordonowy, Kyle Steven Krupp, Kathleen Diana Lincoln, Terra Michelle Maddox, David C. Manke, Raymond Mansi, Kimberly Rose Marcin, Audrina McNeil, Jessica L. Merritt, Jessica Ann Merritt, Skye Elizabeth Moreland, Julia Liliana Murillo-Dominguez, Briana Ellen Neben, Summer Marie Norman, Jessica Ogan, Jeanette R. Olaynick, Kimber Olson, Jennifer Danielle Orvis, Jennifer Renee Quam, Kaitlyn Quigley, Ashlynn Ransdell, Cesar Israel Reyes Molina, Rachal Reynolds-Strange, Angela Lee Rostagni, Victoria Anai Salas, Irving E. Sanchez Gaona, Rosalee Sauer,Benjamin James Schober, Shannon Marie Scott, Mathew Donald Shallenberger,Amy Shelton, Melissa Mary Silis,Samuel H. Sliger, Jazmyn Stokes, Joshua A. Temple, Nicholas Stuart Thornhill, Ricardo Ugarte Jr., Nicole Anna Wengren, Angela Nicole Whisler, Jennifer Maeola Wike, Megan Brianna Wilhelm, Valeri J. Wilson, Wade Wolford, Lourdes Zuniga

Associate of Arts – Criminal Justice

Samuel Diaz Barragan, Randi Behrendt, Emerette Leann Frank, Edgar Gonzalez, Adrienne Lynn Madsen

Associate of Arts – Deaf Studies

Stephanie Adamson, Dianna Marie Andrews, Jacob Council, Andrew Duncan Deacy, Kristina Diamond, Tyler Dennis McElrath, Kelsey Reece, Jennifer Lynn Robbins, Krystalyn Tori Robinson

Associate of Arts – Musical Theatre

Danita Bayer

Associate of General Studies

Leoney Jensen Berg, Brian P. Bracken, Cora Anne Carroll, Jonathan R. Christensen, Bethany Deacy, Jessica Suzanne Deitrick, Monica S. DiConza, Penny Nicole Fuller,

Deborah Sumner Gehr, Shelly Melissa Hardy, Morgan Marie Loomis, Mahlon J. Machado, Mari Jo Maynard-Bailey, Mary Linn Moore, Charlotte Norman, Thomas R. Ogilvie, Shannon L. Pattison, Marguerite Elizabeth Paul, Tamara Lynn Perez, Pedro Segura, Meagan Shull, Rebecca Hope Singleton, Dianna Eileen Thiede, Devin Welty, Samuel Adam Wilcox, Frank E. Wolford, Terry W. Zimmerman

Associate of Science

Pamela A. Babbitt-Cook, Anthony L. Bonomo, Janet Leigh Butler, Wendy Maribell Chavez, Martin Cortez, Olivia J. Cyr, Mark Lester Pilapil Evangelio, Christapher Alan Larson, Mercedes Rae Letender, Sara R. Martinez, Hannah Roche, Manuel Eduardo Rosas, Samuel B. Shoop, Kyle Lee Willens

Associate of Science – Biological Sciences

Lyle Cody Fife, Raleigh L. Fife, Pedro A. Fuentes,Jose Gallardo

Associate of Science – Engineering Science

Aaron Lobato

Associate of Science – Mathematics

Sean Thomas Alto, Jordan Eric Dargert, Lauren Kathryn Ely, Neil Jasso, Sara Lyn Shores, Kevin Williams

Associate of Science – Physics

Sean Thomas Alto, Jordan Eric Dargert

Bachelor of Technology – Construction Management

Nicholas A. Redwine

Certificate of Achievement – 911 Dispatch Telecommunications

Mari Jo Maynard-Bailey

Certificate of Achievement – Business

Maria Jimenez, Tammy J. Kinsley

Certificate of Achievement – System Administration Technician

Kenneth Timothy Collins

DAYTON, NV

Associate of Applied Science – Accounting

Rhonda Kay Bruno, Tifani Frank, Brookanne Beth Whittington

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

Ryan Michael Williams

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Kyle William Garriott, Frederick C. Springer

Associate of Applied Science – Construction Project Management

James A. Hamm

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Justin Allan McIntosh

Associate of Applied Science – Early Childhood Education

Katie Ann Bowlin

Associate of Applied Science – General Business

Stacy L. Maraven,Lena E. Reseck,Brookanne Beth Whittington

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Brandon J. Davis

Associate of Applied Science – Information Technology

Charles S. Cobb, Jamie L. Wagner

Associate of Applied Science – Nursing

Bartley D. Clark, Amanda Dawn Dotson, Mallory Frances Etchison, Sara Isabel Sanchez Flores

Associate of Arts

Alma Acevedo-Delgado, Wendy Avila, Tia Doreen Calhoun, Franklin Cruz, Michelle N. Davis-Lange, Danielle Del Prete, Diego Flores, Alejandra N. Leon, Kara M. Mayer, Scott McFadden, Natalie Noll, Bogart Parra, Berenice Ramirez, Amber Coty Vasquez, Valeria Villafana, Brookanne Beth Whittington, James G. Yeater

Associate of Arts – Criminal Justice

Christopher M. MacMahon, Alexis Marie Strey

Associate of Arts – Deaf Studies

Michaelyn Jeanine Palamar

Associate of General Studies

Ashlee N. Cross, Jessica Dang, Samantha R. Harris, Sarah Emily Jackson, Jason Kahiwa Leist, Joseph Michael Madera

Associate of Science

Amanda Rose Lovelady, Megan Ashley McCoy

Associate of Science – Chemistry

Ashley Rae Smith

Associate of Science – Engineering Science

Ronald Wayne Galloway Jr.

Associate of Science – Geosciences

John Ryan Hartley

Associate of Science – Mathematics

Jessica Marie Lupena, Thomas James Paterson, Scott Thomas Sylvester

Certificate of Achievement – Bookkeeping

Mary Rebecca Shields

ELKO, NV.

Associate of Arts

Ali-Marie Lostra

FALLON, NV

Associate of Applied Science – Accounting

Shana Dianne Carlson, Terry M. Rehkop

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Marvin Geovany Landaverde

Associate of Applied Science – Early Childhood Education

Kitti M. Bennett

Associate of Applied Science – General Business

Dianna Marie Ussery

Associate of Applied Science – Geographic Information Systems

Cheryl Lynn Larson

Associate of Applied Science – Nursing

Victoria Maria Martinez, Britany Ann Ortega, Kourtney R. Woods

Associate of Arts

Susan Patrice Bannister, Brandi Boothe, Justin C. Dellera, Kaylene Marie Holcomb,

Cierra Marie Meier, Mallory Morgan, Jay A. Perry, Nashali Pietri, Katherine E. Powell,

Janelle Anne S. Samonte, Teresa Louise Shurtliff, Lisa A. Slaymaker ,Mackenzie C. Wuth

Associate of General Studies

Shana Dianne Carlson, Kristine Durrant Klaerner, Robert Vernon Love, Tracy Parlier,

Amber Jolene Ryle, Lisa A. Slaymaker, Rhonda R. Wood

Associate of Science

James Ditmars, Jarret Anthony Skinner

Associate of Science – Mathematics

Daniel L. Collier III

Certificate of Achievement – Bookkeeping

Brandi Boothe, Shana Dianne Carlson, Tracy Parlier, Nancy B. Smith

FERNLEY, NV.

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Mark David Premo

Associate of Applied Science – General Business

Rachel Renee, Uilani Gilmore

Associate of Applied Science – Management

Julia Gaines

Associate of Applied Science – Nursing

Julia Coleen Botelho, Jennifer L. Rogers

Associate of Arts

Jonathan Ball, Seth Alan Bergman, Bryan Lott, Nicole Lorraine Oyer

Associate of General Studies

Geoffrey S. MacDonald, Christopher E. Nolan Jr.

Certificate of Achievement – Network Support Technician

Mark David Premo

Certificate of Achievement – System Administration Technician

Mark David Premo

GARDNERVILLE, NV

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

Miguel E. Martinez

Associate of Applied Science – Construction Project Management

Romaine Thomas Smokey III

Associate of Applied Science – Early Childhood Education

April Dawn Cannoy, Hannah Elizabeth Power

Associate of Applied Science – General Business

Jeffrey Hixson, Kayla Elsie Stoffer, Elizabeth Zezulka

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Zachary Brady, Sara K. Murphy

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Michael Z. Brisson

Associate of Applied Science – Management

Janessa Ramos

Associate of Applied Science – Nursing

Joseph Douglas Barnes, Daniele M. Brocchini, Christine M. Croskery, Shannon L. Davis, Shelley M. Evans, Cathy J. Frogget, Emily Mae Weaver

Associate of Arts

Alicia Marie Barger, Autumn Starr Crawford-Morgan, Misty D. Dee, Sarah Marie Drinkwine, Michelle Rene Forsyth, Tyler J. Kobold, Stella Juyn Larsen, Darren C. McConville, Kelly Colleen McCue, Grant E. Montague, Nohemi Montes, Elizabeth A. Nunez, Nicholas Olivera, Anneliese Peters, Serrell Smokey, Elspeth Summersgill, Suzanne Thompson, Tabitha Monique Thornton, Annette L. Williams

Associate of Arts – Criminal Justice

Autumn Nichole Newton, Arnulfo Pacheco Jr.

Associate of Arts – Deaf Studies

Bonnie Sue Jackson, Sarah Nicole Owens, Avriel L. Price, Kayla L. Price

Associate of General Studies

Sara J. Gonzales, Shauna Marie Harmon, Jose M. Hernandez, Christa N. Huber, Misty Lynn King, Crystal M. Myers, Quinn Levi Pence

Associate of Science

Tyler Bankofier, Jose Efrain Pina Jr., Christopher David Schell, John Charles Sheridan, Eric Van Beuge, Gabriel Walters

Associate of Science – Biological Sciences

Dakota Alexandra Stephan, Cody Michael Tinker

Associate of Science – Engineering Science

Richard P. Norlie Jr.

Associate of Science – Geosciences

Katherine M. Schnoor

Associate of Science – Mathematics

Ryan M. Frueh

Bachelor of Technology – Construction Management

Cassandra Noll

Certificate of Achievement – Medical Unit Clerk

Susan A. Kruse

GENOA, NV

Associate of General Studies

Eva Acolino, Annika Crowe

Associate of Science

Janelle Ordonez

Hawthorne, Nev.

Associate of Arts

Patricia Del Porto Click

Henderson, Nev.

Associate of Arts

Monique Hautekeet

Incline Village, Nev.

Associate of Arts

Irma Mendoza

LAS VEGAS, NV

Associate of Arts

Alexia Alley, Alexander Hernandez, Neil Lawhorn, Brandon Robert Show

Associate of General Studies

Anila Naz

LOVELOCK, NV

Certificate of Achievement – Business

Nathan L. Axelson, Michael George Butwinick

MINDEN, NV

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

Alexander Patrick Hulsey

Associate of Applied Science – Construction Project Management

Joshua Richard Etchison

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Amber Kristen Marks Friesen

Associate of Applied Science – Nursing

Michelle Marie Azevedo, Sheri K. Cox, Natalie L. Rehm, Shannon Wentz

Associate of Arts

Cody Bruce Bilger, Megan Lillian Church, Megan Frost, David Henie, Jessica Shanti Leman, Rebecca Lynn Nelson, Julie Marie Pozun, Tara Rasmusson,Victoria Theriault,

Kassandra Tomasevic, Marilyn P, Weese, Nickolas A. White

Associate of Arts – Criminal Justice

Melanie McBroom

Associate of General Studies

Briana Broussard, Karl Coughtry, Justin Tyler Liebowitz, Whitney M. Snider

Associate of Science

Joseph Sutter Clark, Nickoli Ryan Kallman, Gabrielle Shireman

Associate of Science – Engineering Science

Carl R. Kelb

Associate of Science – Mathematics

Aaron Forrest Smith, Rebecca Vivian West

Certificate of Achievement – System Administration Technician

Kyle Andrew Hollingshead

MOUND HOUSE, NV

Associate of Arts

Frank Ruiz Perez

NORTH LAS VEGAS, NV

Associate of General Studies

Donald Jamerson Glover Jr.

RENO, NV.

Associate of Applied Science – Accounting

Ricalyn Grace Ratonel Nazaire, Daonne F. Sequeira

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Steven Michael Forster

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Jeremey Zichosch

Associate of Applied Science – Criminal Justice – Law Enforcement

Brenden J. Donnan, Lizzeth Lopez, Jeremey Zichosch

Associate of Applied Science – Early Childhood Education

Joanne L. De Mattei

Associate of Applied Science – Management

Paulino Arellano-Gonzalez, Darrell Brian Hurlburt

Associate of Applied Science – Nursing

Courtney Edwards, Amanda Virginia Kent, Brittney Michelle Marcotte, Michelle Aubrey Somers

Associate of Arts

Lee William Frediani, Sarah Maeleen Graves, Emily Nicole Nagel

Associate of Arts – Criminal Justice

Patsy Monique Harrill

Associate of Arts – Deaf Studies

Morgan Marie McGill, Lisa Louise Moya

Associate of General Studies

Sean B. Karp

Associate of Science – Physics

Jeremy Cheatam

Bachelor of Technology – Construction Management

Alex Brandon Jares, Cory Andrew Jares

Certificate of Achievement – American Sign Language

Morgan Marie McGill

Certificate of Achievement – Criminal Justice – Law Enforcement Academy

Jeremey Zichosch

SILVER CITY, NV.

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Gary L. Christy

SILVER SPRINGS, NV

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

Nathan Elijah White

Associate of Applied Science – Nursing

Dallas Angell, Maria de los Angeles Cambron de Ochoa, Robert Lee Ciminski

Associate of Arts

Lyle C. Fife, Tammy McNeill, Stephanie Ann Wozniak

Associate of General Studies

Maria de los Angeles Cambron de Ochoa, Tracy Huttman

Associate of Science – Geosciences

Cynthia K. Matthes

SPARKS, NV

Associate of Applied Science – General Business

Chelsea L. McLeod

Associate of Arts – Deaf Studies

Tauni R. Nettenstrom

Associate of Science – Biological Sciences

Barbara R. Gonzalez

Associate of Science – Mathematics

Justin D. Price

Certificate of Achievement – American Sign Language

Justin Lopez, Tauni R. Nettenstrom

STAGECOACH, NV

Associate of Applied Science – General Business

Dominic LaCour

Associate of Science

Phillip C. Gates, Jerrod Lee Merrell

Certificate of Achievement – Business

Servando Ortiz-Monroy

STATELINE, NV

Associate of Applied Science – Nursing

Whitney M. Gielow

Associate of Arts – Deaf Studies

Faith Bechtol

VIRGINIA CITY HIGHLANDS, NV

Associate of Arts

Martina G. Moss

VIRGINIA CITY, NV

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Kristofer Daniel Wells

Associate of Arts – Fine Arts

Marilyn S. Oshia

WADSWORTH, NV

Associate of Arts

Randall Lindsey Hunter

WASHOE VALLEY, NV

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Linda G. Gallo

Associate of Applied Science – Welding Technology

Donald Kurtis Mckay

Associate of Arts

Evan Michael Adair, Lisa K. McCuiston

Associate of Arts – Deaf Studies

Ruth Marie Reiss Killgore

WELLINGTON, NV

Associate of Arts

Lisa Gaffney

Associate of Arts – Deaf Studies

Carrie Hilderbrand

Associate of General Studies

Jennifer Jeanette Davis

WINNEMUCCA, NV

Associate of Arts – Criminal Justice

Katrina L. Smith

YERINGTON, NV.

Associate Of Applied Science – Nursing

Dena Mattice

Associate of Arts – Criminal Justice

Angela Lea Kinsey

Associate of General Studies

Trinity Leigh Anne Thom

ZEPHYR COVE, NV

Associate of Applied Science – Management

Christopher L. Chorn

Associate of Arts

Dana Rachael Nott

ALTURAS, CA

Associate of Arts – Criminal Justice

Samantha J. Tanner

CAMERON PARK, CA

Associate of Arts

Alissa Lauren Marshall

MURRIETA, CA

Associate of Arts

Josefa Refugio Fifer

OCEANSIDE, CA

Associate of Arts – Criminal Justice

Jessica Martino

RIVERSIDE, CA

Associate of Arts – Deaf Studies

Amanda Nicole McRae

SOUTH LAKE TAHOE, CA

Associate of Applied Science – Nursing

Eric Gower, Casey Marie Rise, Caitlin Ann Robinson, Tihisha Rachel Vaccaiah

WALKER, CA

Associate of General Studies

Rebecca Holden

CENTENNIAL, CO

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Tracey Ann Wise

WESLEY CHAPEL, FL

Associate of Arts

Cody Hamlin

BARNSVILLE, GA

Associate of Arts

NikkI Lynn Filippi

GOWRIE, LA

Associate of General Studies

Amanda M. Tranquillo

HAYDEN, ID

Associate of Arts – Deaf Studies

Alia Rebekah Cox

NAMPA, ID

Associate of Applied Science – Accounting

Lisa June Graf

SPRING HILL, KS

Associate of General Studies

Linda C. Campbell

WAYNE, MI

Associate of General Studies

Karen P. Callahan

BILLINGS, MT

Associate of Arts

Dillon Ness

BEAVERTON, OR

Associate of Arts

Phillip Belding, Michael Umscheid

GRESHAM, OR

Associate of Arts

Beau Day

KEIZER, OR

Associate of General Studies

Travis Cole Ferguson

LAKE OSWEGO, OR

Associate of Arts

Brock Pellow

TIGARD, OR

Associate of Arts

Austin Jeffrey Richmond

OGDON, UT

Associate of Arts

Evan Jack Parker

BRIER, WA

Associate of Arts

Andrew M. Woeck

MAPLE VALLEY, WA

Associate of Arts

Taylor Smart