Junior Livestock Show results | NevadaAppeal.com

Junior Livestock Show results

Churchill County 4-H and FFA students displayed their livestock and poultry during April's annual Junior Livestock Show.
STEVE RANSON / LVN |

April 23 results

Breeding:

Grand Champion Jr. Gilt: Tanner Stritenburger

Grand Champion Sr. Gilt: Matt Ernst

Grand Champion Beef Bull: Heather Hancock

Grand Champion Beef Heifer: Heather Hancock

Reserve Champion Beef Heifer: Helen Albaugh

Grand Champion Beef Cow: Heather Hancock

Grand Champion Meat Goat Kid Doe: Matt Fagundes

Grand Champion Mature Meat Goat Doe: Kiley Woolsey

Reserve Champion Mature Meat Goat Doe: Raina Wascher

Grand Champion Meat Buck: Luis Orozco

Reserve Champion Meat Buck: Erick Orozco

Grand Champion Jr. Ewe: Heather Hancock

Reserve Champion Jr. Ewe: Haley Hancock

Grand Champion Sr. Ewe: Heather Hancock

Reserve Champion Sr. Ewe: Haley Hancock

Dairy

Grand Champion Jr. Dairy Goat Doe: Angel Arteaga

Reserve Champion Jr. Dairy Goat Doe: Allen Barrera

Grand Champion Sr. Dairy Goat Doe: Luis Orozco

Reserve Champion Sr. Dairy Goat Doe: Erick Orozco

Grand Champion Dairy Buck: Matt Fagundes

Reserve Champion Dairy Buck: Julia Wideman

Grand Champion Jr. Dairy Cow: Allysen Olsen

Reserve Champion Jr. Dairy Cow: Angel Arteaga

Grand Champion Sr. Dairy Cow: Allysen Olsen

Reserve Champion Sr. Dairy Cow: Allysen Olsen

Dairy Showmanship

Senior Dairy Goat Showmanship: 1. Luis Orozco, 2. Melinda Fagundes

Intermediate Dairy Goat Showmanship: 1. Gracie Homma, 2. Erick Orozco

Junior Dairy Goat Showmanship: 1. Alain Barrera, 2. Edgar Arteaga

Senior Dairy Cow Showmanship: Allysen Olsen

Intermediate Dairy Cow Showmanship 1. Gracie Homma, 2. Angel Arteaga

April 24 results

Market Hogs

Feeder Hogs: 1. Maria Whitaker; 2. McKenna Hanks

Lt Weight Market Hogs: 1. Sadie Venteracci. 2. Place Zane Bogdanowicz. 3. Skyler Word. 4. Tylla Steele. 5. Tanner Stritenburger

Medium Weight Market hogs: 1. Kinsli Rogne. 2. Josey Moore. 3. Nicole Nelson; 4. Amanda Carey; 5th Logan McKnight.

Heavy Weight Market Hogs: 1. Keiton Rogne. 2. Addison Sandberg. 3. Luke Sorensen. 4. Austin Teters. 5. Micah Whitaker.

Super Heavy Weight market Hogs: 1. Kaitlynn Hoffmann. 2. Dawson McKnight. 3. Tiffany Sorensen. 4. Blane Murkley. 5. Andi Hatch.

Grand Champion Market Hog: Kaitlynn Hoffmann

Reserve Champion Market Hog: Kinsli Rogne

Market Goats

Light Weight Market Goats: 1. Rachial Wempner, 2. Gracee Mesloh, 3. Minny Fagundes; 4. Luis Orozco.

Medium Weight Market Goats: 1. Matt Fagundes, 2. Edgar Arteaga, 3. Madison Gantt

Heavy Weight Market Goats: 1. Morgan Morris, 2. Anglina Irby, 3. Erick Orozco

Super Heavey Weight Market Goats: 1. Kourtney Mesloh, 2. Alain Barrera, 3. Kiley Woolsey, 4. Raina Wascher

Grand Champion Market Goat: Kourtney Mesloh

Reserve Champion Market Gaot: Alain Barrera

Market Steers

Light Weight Market Steers: 1. Marie Lawson, 2. Abraham Lawson

Medium Weight Market Steers: 1. MaKay Winder, 2. Wilhelmina Albaugh

Heavy Weight Market Steers: 1. Heather Hancock, 2. Clay Mulder, 3. Helen Albaugh

Grand Champion Market Steer: Heather Hancock

Reserve Champion Market Steer: McKay Winder

Market Lambs

Light Weight Market Lambs: 1. Haley Hancock, 2. RayAnn Rasmussen, 3. Sarah Diaz, 4. Audrey Rasmussen, 5th Angel Arteaga

Heavy Weight Market Lambs: 1. Casandra Buckmaster, 2. Brenton Baker

Grand Champion Market Lamb: Haley Hancock

Reserve Champion Market Lamb: Casandra Buckmaster

Showmanship

Senior Beef Showmanship: 1. Heather Hancock. 2. Helen Albaugh

Intermediate Beef Showmanship: 1. Matt Fagundes. 2. Marie Lawson

Senior Meat Goat Showmanship: 1. Kiley Woolsey. 2. Morgan Morris

Intermediate Meat Goat Showmanship: 1. Erick Orozco. 2. Rachial Wempner

Junior Meat Goat Showmanship: 1. Alain Barrera. 2. Edgar Arteaga

Senior Lamb Showmanship: 1. Heather Hancock. 2. Sarah Diaz

Intermediate Lamb showmanship: 1. Audrey Rasmussen. 2. Angel Arteaga

Junior Lamb Showmanship: 1. Haley Hancock. 2. RayAnn Rasmussen

Senior Swine Showmanship: 1. Micah Whitaker. 2. Skyler Word

Intermediate Swine Showmanship: 1. Colton Hoffmann. 2. Gracie Homma

Junior Swine Showmanship: 1. Keiton Rogne. 2. Kaitlynn Hoffmann

Senior Poultry Showmanship: 1. Myles Getto. 2. Julia Wideman

Intermediate Poultry Showmanship: 1. Sterling Lively. 2. Tylor Countryman

Junior Poultry Showmanship: Nicole Nelson

Poultry Show

Quality

Grand Champion: Nicole Nelson’s Bantam Barred Rock Hen

Reserve Grand Champion: Tylor Countryman’s BB Old English Game Hen

Bantam Hens: 1. Nicole Nelson; 2. Tylor Countryman; 3. Nicole Nelson; 4. Nicole Nelson; 5. Julia Wideman

Bantam Roosters: 1. Nicole Nelson; 2. Tylor Countryman; 3. Nicole Nelson; 4. Julia Wideman

Standard Hens: 1. Julia Wideman, 2. Abbey Pikes, 3. Abbey Pike, 4. Abbey Pike, 5. Owen Fabel

Standard Roosters: 1. Julia Wideman, 2. Julia Wideman, 3. Sterling Lively, 4. Sterling Lively

Ducks: 1. Julia Wideman, 2. Phoebe Dowler, 3. Emma Dowler,