Sprinters set two records | NevadaAppeal.com

Sprinters set two records

Steve Puterski
sputerski@lahontanvalleynews.com
The 4x100-meter relay team from left are Madison Guerrero, Makenna Hanks, Karlee Hitchcock and Tiffany Sorensen set the Churchill County Middle School and Sagebrush Championships record in the event in May.
Special to the LVN | LVN

In the biggest meet of the season, four Fallon girls hunted down a record.

Churchill County Middle School seventh graders Madison Guerrero, Makenna Hanks, Karlee Hitchcock and Tiffany Sorensen broke the school and meet record in the 4×100-meter relay at the Sagebrush Championships in May.

The foursome crossed the line in 56.31 seconds, more than 2 seconds in front of Silverland (Fernley) and 3 seconds better than Yerington.

The four also had solid individual performances to lead the Fallon seventh-grade girls to a regional title.

The eighth-grade boys team also captured the league crown with 132 points, while the sixth- and seventh-grade clubs each finished fourth.

The sixth-grade girls team came in second with 106 points behind Silverland (112), while the eighth-grade girls were also second (123) behind Silverland (152).

The seventh-grade girls, meanwhile, were led by Sorensen, who added a pair of wins in the shot put (25 feet, 9 inches) and discus (80-10). Guerrero won the long jump (13-6), Hanks was third (11-8), while Fallon also placed second through fourth in the triple jump.

The eighth-grade girls, meanwhile, were led by Ali Lister, who took second in the 100 and triple jump and was third in the long jump.

Chandler Alexander was second in the 400 and shot put, while Taylor Ingram took third in the 200. Mayla Dahl and Sam Hines placed second and third, respectively, in the 800.

Dahl won the 1,600 and Deli Fermaint placed third to pace Fallon.

The sixth-graders were paced by Sawyer Gregersen, who won the shot put and Aishia Sharron, who took gold in the 100 (14.14).

Emma Robinson took third in the 800, second in the long jump and fourth in the triple jump.

The eighth-grade boys, meanwhile, won the 4×100, 4×200 and 4×400 relays along with two individual events. Josh Carter and Trey Rooks won the 800 and discus, respectively.

Reid Clyburn and William Anderson placed second and third, respectively, in the 100, while Ryan Bitter took second in the 400.

Clyburn, Anderson and Carter placed second through fourth, respectively, in the 200.

Oscar Garcia added a third-place finish in the high jump and Brian Seline and Anderson each placed third in the discus and shot put, respectively.

In the seventh-grade division, Zeke Washington won the 400 and was fourth in the 200, while Caden Bowman took second in the 100 and third in the long jump.

Bryce Lords, though, placed third in the discus and 800.

For the sixth-grade boys, Cole Hamline tied for fifth in the long jump.