Cadet Awards | NevadaAppeal.com

Cadet Awards

Sea Cadet First Year: Ariana Alaniz, Daniel Faiella, Daniel Friedline, Mark Graham, Catherine Graybill, John Mooney, Megan Porcello, Jeffrey Russell, Anthony Sainz, Jordan Snyder.

Navy League First year: David Hernandez, Justin Holden, Jay Long, April Massey, Kendra Massey, Kevin Massey, Melissa Mendenhall, Alexander Nemirow, Lucas Nicholson, Justin Riker.

Sea Cadet Second Year: Beau Slocum.

Community Service: Ariana Alaniz, Robert Bledsaw, April Massey, Kendra Massey, John Mooney, Lucas Nicholson, Justin Riker, Jordan Snyder (3).

Color Guard: John Mooney, Lucas Nicholson, Justin Riker, Anthony Sainz, Beau Slocum, Jordan Snyder.

Unit Commendation: Beau Slocum.

Recommended Stories For You

Academic: Megan Porcello, Beau Slocum, Daniel Friedline.

Recruiting: Robert Bledsaw (3), Daniel Faiella, April Massey, Kendra Massey, Kevin Massey (2), Melissa Mendenhall, John Mooney (2), Robyn Mooney, Lucas Nicholson, June Rees, Jordan Snyder, Laura Snyder.

Marksmanship: Daniel Friedline.

Marksmanship w/sharpshooter: Daniel Friedline.

Escort: Robert Bledsaw, Ann York, John York.

Advancements: Robert Bledsaw to Lt.jg (permanent); Beau Slocum to E3 Seaman (temporary); Daniel Friedline to E2 Seaman Apprentice; Jordan Snyder to E2 Seaman Apprentice (temporary), Daniel Faiella to E2 Seaman Apprentice (temporary).

Sponsors: Kiwanis Club, Sertoma Club, Carson City Senior Citizens Center, Ponderosa Branch of the Independent Order of Foresters, Vietnam Veterans of America, Chapter 338.

Officers: LTJG Robert Bledsaw Ð Unit Commanding Officer; INST Laura Snyder Ð Unit Executive Officer, Sea Cadets; INST Jim Snyder Ð Unit Executive Officer, Navy League; WO Rodney Friedline Ð Unit Warrant Officer; INST Robyn Mooney Ð Public Affairs Officer; INST Annie Rees Ð Assitant Public Affairs Officer; INST Ann York Ð Supply Officer; INST John York Ð Supply Officer; INST Alane Knudsen Ð Division Officer; INST Stephanie Slocum-Freer Ð Division Officer.