List of candidates | NevadaAppeal.com

List of candidates

congressional Candidates, western Nevada, and multi-county offices:

In alphabetical order. (I) designates the candidate as the incumbent office holder, either elected or appointed.

U.S. Senate

Shelly Berkley, D, Las Vegas

Sherry Brooks, R, Reno

Steve Brown, D, Las Vegas

Richard Charles, R, Crystal Bay

Barry Elsworth, D, Las Vegas

Eddie Hamilton, R, Henderson

Dean Heller, R, Carson City (I)

Michael Leslie, D, Las Vegas

Louis Macias, D, Las Vegas

Carlo Poliak, R, Las Vegas

Nancy Price, D, Sparks

David Vanderbeek, IAP, Pahrump

Congressional District 1 (Clark)

Christopher Edwards, R, Las Vegas

Charmaine Guss, R, North Las Vegas

Brian Landsberger, R, Las Vegas

Herbert Peters, R, Boulder City

William Pojunis, Libertarian, Las Vegas

Miguel Rodrigues, R, Las Vegas

Dina Titus, D, Las Vegas

Stan Vaughan, IAP, Las Vegas

Congressional District 2(western and northern Nevada)

Mark Amodei, R, Carson City (I)

Russell Best, D, Carson City

Sam Dehne, D, Reno

Michael Haines, Independent, Reno

Erik Holland, D, Reno

Samuel Koepnick, D, Carson City

Xiomara Rodriguez, D, Reno

Congressional District 3 (Clark)

Chris Dyer, R, Henderson

Stephen Frye, D, Las Vegas

James Haning II, D, Henderson

Joe Heck, R, Henderson (I)

Jesse Holder, D, Henderson

Tom Jones, IAP, Las Vegas

Barry Michaels, D, Las Vegas

James Murphy Sr., Independent, Las Vegas

John Oceguera, D, Las Vegas

Congressional District 4(central Nevada and part of Clark)

Diana Anderson, R, Las Vegas

Barbara Cegavske, R, Las Vegas

Mike Delarosa, R, Pahrump

Floyd Fitzgibbons, IAP, Las Vegas

Kiran Hill, R, Reno

Steven Horsford, D, Las Vegas

Robert Leeds, R, Las Vegas

Dan Schwartz, R, Las Vegas

Joseph Silvestri, Libertarian, Las Vegas

Danny Tarkanian, R, Las Vegas

Kenneth Wegner, R, Las Vegas

Sid Zeller, R

State Senate District 19 (eastern rural Nevada and northern Clark County)

Pete Goicoechea, R, Eureka

Janine Hansen, IAP, Elko

Harley Kulkin, D, Pahrump

Assembly District 32 (Sparks and northern Washoe, Humboldt, Pershing, Lander, Esmeralda, Mineral and part of Nye)

Ira Hansen, R, Sparks (I)

Assembly District 33 (Elko, Eureka, White Pine and part of Lincoln)

John Ellison, R, Elko (I)

Assembly District 36 (Most of Nye, Lincoln and northern Clark)

Walt Grudzinski, R, Pahrump

Delmar Leatham, R, Longdale

James Oscaarson, R, Pahrump

Nate Schlumpf, R, Las Vegas

Anthony Wernicke, D, Las Vegas

Assembly District 38 (Churchill, part of Lyon)

Tom Grady, R, Yerington, (I)

Assembly District 39

(Douglas, part of Lyon and Storey)

Kelly Kite, R, Minden (I)

Gary Schmidt, R, Dayton

David Schumann, IAP, Carson City

Jim Wheeler, R, Minden

Assembly District 40 (Carson City and part of southern Washoe)

Phillip Davies, R, Carson City

Rich Dunn, D. Carson City

Pete Livermore, R, Carson City (I)

Board of Regents District 9 (Carson City, Douglas, Lyon, Mineral, Churchill and Lander)

Rebecca Bevans, Washoe County

Ron Knecht, Carson City, (I)

Michon Mackedon, Churchill County

Richard Riendeau, Carson City

Board of Education District 2

Ray Bacon, Minden

Carey Scott, Sparks

Adriana Fralick, Reno

Donna Clontz, Reno

Dave Cook, Carson City

Board of Education District 4

Mark Newburn, Las Vegas