Many winners in the Nevada Day Parade | NevadaAppeal.com
YOUR AD HERE »

Many winners in the Nevada Day Parade

Nevada Appeal Staff Reports

The Nevada Day Parade results were prepared by the Nevada Day Committee Saturday afternoon. They have been edited to remove categories and places in which there were no winners.

Equestrian Entry

1. Mounted Group-Uniform (Posse, Military,etc.) with flags

First – Reno Rodeo Association

Second – Senior National Finals Rodeo Association

Third – Douglas County Sheriff’s Mounted Posse

2. Mounted Group-Dress/Working (flags optional)

First – Blackjack Equesterian Drill Team

Second – Sierra Nevada Junior Rodeo Gymkhana Club

3. Mounted Pair or Family (No more than 4 horses)

First – Julian Smith Family

4. Mounted Parade Horse

First – Jerry Sessions

5. Multiple Hitch or Unit

First – Redd Barney Ranch

Second – National Association of Retired Federal Employees

6. Single Hitch

First – Steve Summers

Second – Sweethaven Farm

8. Working Cowgirl

First – Bretta Sue Reese

10. Best Dressed Cowgirl

First – Miss Rodeo Nevada 2003- Meghan Warren Madrigan

11. Mounted in Costume (Indian, Arabian Historic, etc.)

First – National Pony Express Association

Bands and Marching Groups

13. Color Guard (not high school)

First – Naval Air Station Fallon Honor Guard

Second – Pickle Meadows Marine Color Guard

Third – American Legion Color Guard

14. Marching Band, Drill Unit, Drum Corps – including military

First – Sierra Highlanders Pipe Band

Second – Reed NJROTC Raider Battalion Drum & Bugle

15. AAAA School Marching Band

First – Carson High School

Second – Douglas High School

17. AA School Marching Band

First – White Pine High School Marching Band

Second – Incline High School JROTC Marching Band

18. Middle and Elementary Marching band

First – Home Street Middle School Marching Colt

Second – Eagle Valley Middle School Marching Band

Third – Carson Middle School Marching Band

19. School Drill Team (not ROTC)

First – Home Street Middle School Drill Team

Second – Douglas High School Drill Team

Third – Eagle Valley Middle School Drill Team

20. School Flag team

First – Carson High School Blue Thunder Color Guard

Second – Home Street Middle School Flag Team

Third – Douglas High School Flag Team

21. High School Color Guard

First – South Tahoe NJROTC Color Guard

Second – Reed NJROTC Color Guard

Third – Carson High School NJROTC Color Guard

22. ROTC Drill Team

First – Reno High School ROTC Huskie Battalion Drill Team

Second – Wooster Colt Battalion ROTC Drill Team

Third – Carson High School NJROTC Drill Team

Float Entry

23. Service Club

First – Navy League of the United States

Second – Dayton Valley VFW Post #8660

Third – Veterans of Foreign Wars

24. Commercial/Industrial

First – Alie’s Flowers

Second – Goulet Ranch A.K.A. Dizzy Acres

Third – Coldwell Banker village Realty

25. Religious

First – Calvery Chapel – Carson City Christian Fellowship

Second – Baha’i Faith

Third – The Potter’s House Christian Fellowship Church

26. Community (Ethnic/Cultural)

First – Washoe Tribe of Nevada & California

Second – Sons and Daughters of Erin of Northern Nevada

Third – Robertson Family

27. Youth Group

First – Girl Scout Troop 202

Second – Gymnastics Nevada Cheer

Third – Girl Scouts of the Sierra Nevada

28. Fraternal

First – Kerak Shriners

Second – Hillah Motor Patrol

Third – Capital Red Hatters

29. Historical

First – Nevada Civil War Volunteers

Second – Nevada Women’s History Project

Third – Friends of Silver Saddle Ranch

Special Interest Vehicles

30. Antique Car(s) 40+ years

First – Silver State Model T Ford Club

Second – Rosie the Riviter -WOW (Women of War)

Third – Grant & Virginia Ross – Korean War Veteran

31. Classic Car(s) 25-39 years

First – K-Bull 98 FM

32. Special Interest/Military

First – Korean War Veterans Association Chapter #198

Second – Lyon County Sheriff’s Search & Rescue

Third – A World War II Veterans Memorial

33. Antique Equipment

First – Comstock Firemen’s Museum

Second – Northern Nevada Firematics

Other Entries

34. Comic Entry

First – Ronnie Johnson’s Family of Clowns

Second – Sparkie The Clown

Third – Ronald McDonald

35. Novelty Entry

First – Nevada Gunfighters

Second – World Championship Beard & Moustache Contestants

Third – The Marching Handbell Choir

Overall awards

Parade Judges Award – Kiwanis Club of Carson City

Band Judges Award – Home Street Middle School Flag Team, Marching Band and Drill Team

Horse Judges Award – Redd Barney Ranch

Parade Chair Award – Reed NJROTC Raider Battalion, Color Guard, Marching Unit, Drum & Bugle

Governor’s Award – Grand Marshal Richard K. Sorenson

Mayor’s Award – World Championship Beard and Moustache Contestants

Sade Grant Historical – Rosie the Riviter -WOW (Women of War).