Near-record 551 students to graduate from WNC | NevadaAppeal.com

Near-record 551 students to graduate from WNC

Western Nevada College

Western Nevada College is graduating one of its largest classes ever, with 551 students graduating with 592 degrees and certificates during a commencement ceremony on Monday at the Mary Teixeira Pavilion.

Uniquely, 89 of the 2017 graduates are high school students who participated in WNC’s Jump Start College. These students will receive their associate degrees a week or two prior to receiving their high school diplomas.

The ceremony will begin at 10 a.m., with Nevada Lt. Gov. Mark Hutchison providing the commencement’s keynote address. The Marv Teixeira Pavilion is in Mills Park at 111 E. William St. on U.S. Highway 50.

A record 556 graduates earned 598 degrees and certificates last year.

WNC’s class of 2017 includes:

Carson City

Associate of Applied Science — Accounting: Amy Scaffidi

Associate of Applied Science — Automotive Mechanics: Michael Scot Atkinson

Associate of Applied Science — Computer Information Technology: Jason M. Dewitt, Norma Isaacs, John Lawlor, Justyn Alexander Wheeler

Associate of Applied Science — Computer Networking Technology: Ian Joseph Hoffman

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Danielle Rebecca Perinn

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Lenna M. Fagan, Katie Harvey, Ashley Dawn Lyford-McGowan, Shannon Ashley Marsh, Mariya Lianya Roser, Craig Smith

Associate of Applied Science — General Business: Chelsea L. Dalton, Leopoldo Franco, Janet L. Marrone, Luis Armando Rizo-Rodriguez

Associate of Applied Science — Graphic Communications: Debra Ann Draper, Jesus Fernandez Garcia, Suzanne Marie Pipho

Associate of Applied Science — Information Technology: Charles Jay Anderson IV

Associate of Applied Science — Management: Laura Borntrager, Eric S. Nielsen

Associate of Applied Science — Nursing: Courtney Lee Aragon, Andrea Avila Ruiz, Robert Timothy Barlow, Melissa Marie Black, Jemuel Purificacion De Leon, Amanda Nicole Dines, Emma Garcia, Amber Grabow, Katharyn Elizabeth Kurek, Jessie J. Perez, Kristen Pier, Kelsey Marquis Ricketts, Andres Rios Ruiz, Juliana Russell, Morgan Tingle, Kendall C. Valdez

Associate of Applied Science — Technology — Automated Systems: Tanya Michelle Garland, David Richard Guntner

Associate of Applied Science — Technology — Machine Tool: Garrett Christopher Altus, Kellie A. Ballam, Jeremy Allan Earwicker, Brandon William Shirey

Associate of Applied Science — Technology — Welding: Garrett Christopher Altus, Bryce E. Fuller

Associate of Arts: Rachel Read Andersen, Hannah Anderson, Bryce Eric Antila, Deeann Bahnsen, Jose Alfredo Banuelos-Ruiz, Jesse Barker, Adrian Barrera, Francisco Barrios, Brandon Hieronymus Black, Noelle Christine Bonas, Adela Bracamontes, Tera Sharice Bruhn, Colby Chaston Buenteo, Jesica Teresa Cacho, Sabrina Michele Cacioppo, Luis Camacho, Ricardo Castaneda-Arambula, Jose Cervantes Rodriguez, Tanisha Chacon, Maria De Jesus Coba, Jacob Tyler Connell, Alexa Marie Cooper, Kassady Nadine Cowger, Mhervin Justin Dagdagan, Margaret Dalinet, Tiffany Brianna Day, Amie Cherie Dunn, Cody Ryan Elliott, Christopher Espinoza, Jerami Adam Esquer, Heather Thomas Evans, Emily Fernandez, Sydney J. Fowler, David Edward George Fristed, Deanna Lynn Fuentes, Marcela Garcia-Baltierra, Morgan Gillott, Ryan Joseph Gonzalez, Diana Laura Gurrola, Danika Rae Heister, Karina Hernandez Diaz, Christine Marie Higley, Alexander William Holcomb, Steven James Hughey, Sandra Luz Ibarra, Alex Michael James, Kelly Anne Johnson, Linda Ann Jones, Christina Louise Keehne, Ryan Jerome Kochen, Savannah Law, Rocio Ledezma, Shelby Jeanne Lee, Lorena Lemus, Briseida Yale Lozano, Kaitlin Rose Lucky, Cassandra Berlyn Luster, Juan Macias, Laura Corine Main, Benjamin James Martin, Joseph Martin McClure, Dylan McDermott, Chyna Metz-Bannister, Gavin Meyers, Michelle Leann Miller, Brianna E. Millett, Vanessa Moreno, Heather Mounce, Alison A. Orris, Dustin James Parker, Kelsey Penrose, Kristen Pier, Daniel William Pittenger, Alondra Cruz Ponce, Lynsie Powell, Jennifer Marie Ramirez, Jennifer Marie Ramos, Jose Alonso Reyes-Lomeli, Hannah Nicole Rickman, Haley Lynn Ridgely, Jennifer Rojas, Danielle Schmidt, Katrina Marie Shorten, Daniel L. Skinkis, Meagan Marie Slater, Rachel E. Smith, Reanna Dawn Stroup, McKennah Grace Tackett, Aaron John Ternau, Richard Charles Tucker, Jeremiah Daniel Ussher, Kyle Vaughn, Caroline Vess, Matthew Sean White, Roxanne Marie Williams, Michele Lannette Young

Associate of Arts — Criminal Justice: Deborah Anne Alves, Martin Louis Padilla, Catherine Starks

Associate of Business: Adrian Barrera, Mary Cano, Claudia J. Cervantes, Chelsea Therese Kivi, Rocio Ledezma, Andrea Rodriguez Torres, Aaron John Ternau, Jeremiah Daniel Ussher, Kami Kristeen Vega, Kori Walkama

Associate of General Studies: Jose Reynaldo Ayala, Valarie M. Bagwell, Kellie A. Ballam, Jose Alfredo Banuelos-Ruiz, Jayson Somerset Berry, Debra Ann Draper, William Clayton Feltner, Jennifer F. Hill, Kathlene J. Mazy, Shelby Lynn Powell, Irma Alicia Rubio, Patrick Michael Smith, Maria Del Carmen Tavera, Alice J. Valdez, Crystal Marie Varner, Susanne Whimple, Timothy Dylan Williams

Associate of Science: Shania Jonlene Adams, Taylor Dean Adams, Matthew David Aymami, Andrea Christina Campbell, Sarah Marie Conner, Joeseph Richard Crump, David Eugene Cyr, Alysha Deynzer, Jessica Tomari Gordon, Cliff Edward Hoggatt, Micheal Paul Hurlbert, Taylor Krupp, Chance Allen MacDonald, Maegan McKean, Sharon Elizabeth Montiel, Jose Antonio Obregon, Shayla Schmidt, Jessica Ann Shouppe, Kendra Maureen Talavera, Fernando Torres, Michael Colin Weitzel, Jarod Michael Williams

Bachelor of Technology — Construction Management: Jackson Glynn Sutton

Certificate of Achievement — American Sign Language: Katie Harvey, Ashley Dawn Lyford-McGowan, Shannon Ashley Marsh, Rachel E. Smith

Certificate of Achievement — Bookkeeping: Jeannine Kechely

Certificate of Achievement — Geographic Information Systems: Eric Johnson

Certificate of Achievement — Graphic Communications: Jesus Fernandez Garcia, Miriam Gabriela Gonzalez-Meza Garcia

Certificate of Achievement — Network Support Technician: Ian Joseph Hoffman, Michael Brian Proctor

Dayton

Associate of Applied Science — Accounting: Ashley Nicole Boelter, Dee Allen Scott

Associate of Applied Science — Computer Information Technology: Brian Salazar

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Isabella Anderson, Sonja Lee Sexton

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Margaret Anne Bulthuis, Cody Elias Shepard

Associate of Applied Science — Graphic Communications: Sean Keith

Associate of Applied Science — Management: Kaitlin A. Cortes, Jennifer Estrada

Associate of Applied Science — Nursing: Tammy Lois Guinn, Shannon Christine Murray, Amber Cristina Svensson

Associate of Applied Science — Technology — General Industrial: Joseph Davis Alton III

Associate of Applied Science — Technology — Machine Tool: Cory Allison

Associate of Applied Science — Technology — Welding: Cory Allison

Associate of Arts: David Micheal Anderson, Amanda Angeles, Megan Rae Bowling, Jessica Kay Brown, Jordan Ashley Buckner, Margaret Anne Bulthuis, Amanda Cathleen Caccamise, Aztlan Elizabeth Carrillo, April Lissette Castaneda, Kyra Coty, Natalie Delbecq, Joseph Patrick Filippi, Kealohi Kamaleinani Fuller, Laurel Hunt, Kayla Ann Jost, Monica Kho, Breana Nicole Kjeldgard, Jessica Landa, Amber Lang, Christine Malone, Kristina Rose Mason, Asa McGill-Howe, Sydney Hazel Neighbors, Leticia Ochoa Carrillo, Rachel Nicole Polito, Gemma Ramirez, John Scott Rogacs, Brenda Lynn Saylor, Riley Scott Shumway, Christina Silva, Matthew Ray Tomlinson, Michelle Jennifer Torres, Leobardo Vega, Megan Nadine Walsh, Oakley Wayne Workman, Kelly Benazir Zuniga-Aviles

Associate of Arts — Criminal Justice: Garrett Geoffrey Knudson, Darin Gary Riggin

Associate of General Studies: Shannon Dawn Alton, Whitney A. Bullion, Elvira Valerevna Gladwill, Monica Kho, Joseph Randall Starnes, Nichole Marie Trotter, Kareen Emilie Weaver, Madelyn Marie Westbrook

Associate of Science: Mallory Brooke Dickenson, Travis Doll, Ian Mackenzie Hopper, Grace Elizabeth Leval, Jared Samuel Logan, Marcos Saylor, Richard Fenway Shafer, Vidal Solis, Ricardo Vega Blanco, Madelyn Marie Westbrook

Certificate of Achievement — American Sign Language: Cynthia Carrillo

Certificate of Achievement — Bookkeeping: Ashley Nicole Boelter

Certificate of Achievement — Business: Kaitlin A. Cortes

Fallon

Associate of Applied Science — Accounting: Marlene Lynn Heines

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Youki Clare, Kari Ann Gonzalez

Associate of Applied Science — Management: Sherri Tonya Anderson, Marlene Lynn Heines

Associate of Applied Science — Nursing: Ryan Michael Donahue, Collette Regina Finley, Kristen BriAnne Hill

Associate of Arts: Jamie Marie Ball, Kaitlyn Beauregard, Kayla Bailee Bekiares, Stephen Parker Benecke, Janice Diane Bonds, April Cervantes, Misaki Clare, Chace Emanuel Cleckley, Colton James Coverston, Haley M. Davis, Isabel de la Cruz Martinez, Cassidy Nicole East, Devyn Johnathan Frederick, Andrew Glen Gilliland, Jacob Harris, Caleb G. Hendrix, Sierra M. Hyde, Sarah Anne Inglis, Carlee Renae Jackson, Dalton Lee Kaady, Arriauna Tishauna Kidd, Brian Joseph Koch, Davis G. Koenig, Rosemary Morgan Kufalk, Kyndra Anne Leary, Cosandrra Carol Marsh, Victoria E. Mattern, Melanie Barbara Nuckolls, Samantha Marlane Palomares, Summer Pell, Raymond Peter Plasse, Malory Pruitt, Lana Lee Quint, Moranda Richard, Meghan Marie Rosario, Grace Marie Rowan, Leigh Scott, Ethan Samuel Smith, Paige McKinley Thorn, Ruby Ugalde, Ryan Matthew Ware, Sarah Washburn, Melyssa Ashley Williams, Jacob Dalton Zamora

Associate of Arts — Criminal Justice: Apra D. Kidd

Associate of General Studies: Taura Casias, Taylor Ann Davids, Kristen BriAnne Hill, Shane Michael Weaver, Denise Ailene Youles

Associate of Science: McKenzie Ann Feest, Vivian Marie Jusino, Michael David Richards II, Whitney Melea Skabelund, Lawrence Alan Smith, Alyssa Lynn Stockard, Orion Lynn Vick II

Certificate of Achievement — Bookkeeping: Theresa Lynn Barnes, Andrew Eugene Souza

Certificate of Achievement — Business: James A. Hertz, Robert Kevin Hicks

Certificate of Achievement — Graphic Communications: Sara L. Dowling

Certificate of Achievement — Network Support Technician: Thomas Christopher Bynum

Fernley

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Ascencio Gregory Gutierrez, Carol Weaver

Associate of Applied Science — General Business: Sharon Brandt Linhart

Associate of Applied Science — Nursing: Stephanie Jeanine Asher, Susana Yesenia Renteria

Associate of Applied Science — Technology — Automated Systems: David Gordon Russell, Joseph Weigel

Associate of Arts: Blaine Hunter Briggs, Karena M. Corbin, Nadia Dawood, Graciela Concepcion De Leon, Jeanna Dawn Flint, Hallie Rainah Jim, Bronson J. Knight, Jennifer Rebecca Logan, Jonathan Gerard Ludwig, Hunter Michelle Meisner, Lia Ojendyk, Jeffrey H. Stanford, Samuel Ethmer Wright

Associate of Business: Alisha Fawn Little

Associate of General Studies: Susana Yesenia Renteria

Associate of Science: Tesla Lyon

Certificate of Achievement — American Sign Language: Lupe S. Fernandez

Certificate of Achievement — Bookkeeping: Devin Johnson

Certificate of Achievement — Industrial Electronics: Joseph Weigel

Gardnerville

Associate of Applied Science — Computer Information Technology: Kyle E. Mock

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Chrystal Kwast

Associate of Applied Science — Graphic Communications: Jenny Elaine Barton

Associate of Applied Science — Nursing: Patrick C. Binder, Larissa Crumm, Rebecca Rose Givens, Katrina Gabrielle Joy, Mitchell Dale Miller, Bryanna Schinzing

Associate of Applied Science — Technology — Automotive Mechanics: Austin Lawrence Byers

Associate of Applied Science — Technology — General Industrial: Richard Thompson

Associate of Applied Science — Technology — Welding: Noah James Kelly

Associate of Arts: Henry Colton Bates, Laura Marie Baxter, Audrey Rose Clark, Alexandra M. Hamblin, Alexys Hood, Kiran Hothi, Brooklyn Sabrina Ives, Isabel Andrea Meza, Carlee Monson, Danielle Denise Osborn, Zachary V. Owen, Gabriel Poole, Ellicia Dominique Ramos, Kaitlyn Paige Rublaitus, Ellie Mae Stankus, Tara Leigh Van Patten, Shiloh Gail Webb, Leslie Marie Wright

Associate of Business: Louis Obed Hernandez

Associate of General Studies: Trevor Allan Curry, Dustin L. O’Niell, James Rollins, Timothy J. Smithen

Associate of Science: Charles B. Cryderman, Melissa Downes, Kyle Alex Johnson, Michael Anthony Lucas, Gregory Alan Paul, Esteicy Citlaly Rodriguez-Gonzalez, Carissa Ashley Swan, Jose L. Viveros, John Votel

Certificate of Achievement — Welding: Dustin L. O’Niell

Genoa

Associate of Business: Kaitlyn Tamily Lera

Associate of General Studies: Anna Marie Graham

Henderson

Associate of Arts: Austin Edmund Barry

Incline Village

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Mariana Acevedo

Associate of Arts: Carissa Collins

Certificate of Achievement — 911 Dispatch Telecommunications: Mariana Acevedo

Las Vegas

Associate of Arts: Kyle R. Cuaycong, Grace Galvao Machado, Joshua Mill, Iulia Octavia Nita, Alexa Fernanda Orozco Rodriguez, Maxwell Paris, Oscar Nicholas Paris, Zhea Shontrice Price, Harmony Ann Ruth, Kanen J. Ryu, Ricky N. Smith

McGill

Associate of Arts: Maria Wahl

Minden

Associate of Applied Science — Accounting: Sevil A. Monge

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Leah Marie Davey, Zorina Shepard

Associate of Applied Science — Nursing: Nicole B. Brown, Jenifer Rose Hubbell, Christine Sherah Sinclair

Associate of Applied Science — Technology — Welding: Craig Joseph Black

Associate of Arts: Christina Renee Beaty, Craig Joseph Black, Michaela Nancy Brewer, Sandra Cruz, Leah Marie Davey, Joshua B. Galarza, Jessica Haglund, Sayuri Hess, Jamie Louise Nelson, Annika Layne Peterson, Dominique Nicole Tarter, Amanda Janae Weaver, Whitney Oneida Weaver

Associate of Arts — Criminal Justice: Margie Ella Davidson

Associate of General Studies: Claudine Boucher, Jean-Pierre Lazcano, Justin T. Pope

Associate of Science: Collin Bilger, Bradley David Dawson, Nicholas Nolan Kever, Rachel M. Merino

Certificate of Achievement — American Sign Language: Whitney Oneida Weaver

Certificate of Achievement — Welding: Craig Joseph Black

Mound House

Associate of Applied Science — Computer Information Technology: Terry Mitchell Jeter

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Charles Paul Patterson

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Cynthia Caro Aguilar

Associate of Arts: Shane Robert Blair, Vanessa Castaneda, Zachory Edmiston

North Las Vegas

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Matthew Vincent Coyle

Associate of Arts: Erika Mariah Santos

Reno

Associate of Applied Science — Computer Information Technology: Joshua Wayne Patterson

Associate of Applied Science — Criminal Justice: Amber Ann Kern, Kevin Matthew Morris

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Brandy Elizabeth Bradshaw, Leala Lierman

Associate of Applied Science — Nursing: Jamie Carol Folstad, Shawna Michelle Hewson, Pa Kang, Randall Dominic Oxoby, Holly Anne Peterson, Charlotte Marie Ratti, Antoinette Michell Rodie, Kayla Marie Sump

Associate of Arts: Taylor Rae Bailey, Benita Marie Carbone, Keith Robert Carter, Danae’ Candace Jones, Timothy Lichty, Nancy Lopez, Sherry Loving, Julliette Roxanne Roberson, Samuel John Strahan

Associate of Arts — Criminal Justice: Kiplan Maurice Lee

Associate of General Studies: Melissa Theresa Cardnuto, Aaron Lee Ryer, Courtney Thompson

Associate of Science: Kasia Jorgensen, Taylor Parrish, Matthew Jason Sheldon

Certificate of Achievement — American Sign Language: Brandy Elizabeth Bradshaw, Leah Marie Davey, Leala Lierman

Silver Springs

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Christa Marie Babbitt, Jessica A. Babbitt, Chelsea J. Gardner

Associate of Applied Science — Graphic Communications: Marika A. Olsson, Dowain Laroy Swain III

Associate of Arts: Jeannie Dianne Klingman, Kayla Leigh Owen, Emma Robbins, Sahara I. Robbins, Kallie Jo Strong, Kassie Chloe Strong

Associate of Science: Christina Kellie Bowman, Madison Emilee King, Steven Larkin, Madison Theodore Richards

Certificate of Achievement — American Sign Language: Christa Marie Babbitt, Jessica A. Babbitt

Sparks

Associate of Applied Science — Nursing: Michelle Marie Orner, Ariadna Valdez, Cipriano Zepeda

Associate of Arts: Kayla M. Patterson

Associate of General Studies: Aaron Gyll, Ariadna Valdez

Associate of Science: Nicole Margaret Kull

Bachelor of Technology — Construction Management: Martha Elizabeth O’Neill

Stagecoach

Associate of Arts: Mark Andersen, Samuel Faulkner, Daniel J. Rhodes

Associate of Science: Halee Maree Gahr, Natalie McGuire

Stateline

Associate of Arts: Iran Magaly Manzano

Virginia City

Associate of Applied Science — Graphic Communications: Brittani Jean Cormany

Associate of Applied Science — Technology — Welding: Samuel Howard Hunter

Associate of Arts: Brittani Jean Cormany, Colt Mackenzie Smiley, Cassandra Cherie Woods

Associate of General Studies: Brittani Jean Cormany

Wadsworth

Associate of Arts: Elizabeth Rose Hardin

Washoe Valley

Associate of Applied Science — Deaf Studies: Gennifer Marilyn White

Wellington

Associate of Applied Science — Technology — Welding: Noah James Sopher

Winnemucca

Associate of Arts: Javier Eli Venegas

Yerington

Associate of Arts: Melissa Pursel

Associate of Science: Charles Vincent Bolton IV, Ally Clare Moreda

Zephyr Cove

Associate of Arts: Margaret Suzanne Elias

Essex, United Kingdom

Associate of Arts: Max Oliver Steven Kyte

Greenacres, Fla..

Associate of Arts: Shanee Nicola Brown

Malden, Mass.

Associate of Arts: Yashoda Mishra

Manlius, N.Y.

Associate of Applied Science — General Business: Joseph William Sisk

Markleeville, Calif.

Associate of Applied Science — Management: Cheryl E. Simmons

Pleasanton, Calif.

Associate of Arts and Associate of Science: Charlotte J. Costello

Riverton, Utah

Associate of Arts: Riley J. Ingram

South Lake Tahoe, Calif.

Associate of Applied Science — Nursing: Sherri Dawn Bermudez