All-region golf, tennis, cross country teams | NevadaAppeal.com

All-region golf, tennis, cross country teams

TENNIS

All-Region

Boys

First team

Jeff Mullin, Reno; Jimmy Roberts, South Tahoe; Collin Davis, Galena; Gavin Deller, Galena; MacMillam Warrick, Reno; Jay Schewe, Reno.

Second team

Phillip Hinojosa, Manogue; Will Prim, Incline; Keagan Chipp, Douglas; Robert Shawhan, Douglas; John Baldwin, Galena; Joey Prescott, Galena.

Singles Player of the Year: Roberts. Doubles Players of the Year: Jordan Rogers, Brad Cobler, Carson.

Girls

First team

Amelia Ritger, Douglas; Hannah Llop, Galena; Lindy Deller, Galena; Adrian Potter, galena; Gina Bradley, Reno; Shelly Tone, Reno.

Second team

Diana Kovaltchouk, Wooster; Eda Ozman, Reno; McKenzie Usher, South Tahoe; Chela Wahl, South Tahoe; Emily McClintock, Galena; Leann Roggensack, Galena.

Singles Player of the Year: Llop; Doubles Players of the Year – Bradley and Tone.

Honorable mention

Boys

Brian Brucklacher, Spanish Springs; Tim Ulibarri, Spanish Springs; Jono Siefkert, South Tahoe; Nathan Noomen, South Tahoe; Kevin Nomura, Reno; John Williams, Reno; Chipp; Shawhan; Spencer Brinson, Carson; James Pelz, Carson; P.J. Etcheverry, North Valleys; Tim Vining, North Valleys; Michael Alt, North Valleys; Nitish Navala, North Valleys.

Ryan Roberts, Wooster; Sam Ram, Wooster; Scott Garfinkle, Incline; Keith Cudros, Incline; Dustin DeVries, Reed; Mitchel Vaughn, Reed; Joey Prescott, Galena; Doug Dussaq, Galena; Brendan Acosta, Manogue; Steven Albers, Manogue; Chris Bobo, Truckee; Andrew Pado, Truckee.

Girls

Brooke Bernard, Manogue; Whitney Saarem, Manogue; Lauren Seymour, Douglas; Sarah Barnhill, Douglas; Kim Loyd, Spanish Springs; Michelle Griffin, Spanish Springs; Jessica Atkinson, Damonte Ranch; Caitlin Collins, Damonte Ranch; Constanza, Poncedeleon, Reno; Macy Ryckebosch, Reno; Ulu Pahulu, Hug; Janine Ramilo, Hug; Hannah Dudley, Carson; Elise Hansen, Carson.

Kovaltchouk, Wooster; Lauren Crowell, Wooster; Jessica Dykstra, Incline; Katie Mitchell, Incline; Alishani Musheng, McQueen; Leanne Diss, McQueen; Vanessa Angus, Fallon; Nicole Ricks, Fallon.

CROSS COUNTRY

Boys

First team

Bryan Tibaduiza, Galena; Richard Shroy, Carson; Josh Schelling, Galena; Joe Abbott, Galena; Brandon Nied, Reno; Rene Rangel, North Valleys; Nathan Jordan, Galena.

Second team

Eric Sandall, Elko; Russell Smithson, Reno; Mike Dolan, Manogue; Geoff Hull, McQueen; Patrick Reilly, South Tahoe; Joseph Abittan, Reno; Nicholas Tatro, Galena.

Athlete of the Year – Tibadiuaza. Coach of the Year Ð Domingo Tibaduiza.

Girls

First team

Whitney Lindsey, Douglas; Kelsey Smith, South Tahoe; Megan Mathis, Reno; Joelle Slater, Reno; Yvonne Hollett, Carsdon; Kate Lambdin, South Tahoe; Hannah Turner, North Valleys.

Second team

Ciera Biselli, Manogue; Demerey Kirsch, Reno; Chelsea Larsen, Elko; Brooke Casagranda, Elko; Taylor Biaggi, Douglas; Jazmine Guzman, Hug; Cheldon Rabbetts, South Tahoe.

Athlete of the Year: Lindsey.

GIRLS GOLF

Sierra League

First team

Bethany Wurster, Douglas; Cheyenne Gott, Reno; Lydia Peri, Carson; Heather Henderson, Douglas; Katie Gettman, Douglas; Michelle Kop, Carson.

Second team

Veronica Becher, Reno; Alexis Holmes, South Tahoe; Taylor Quienalty, Damonte Ranch; Michele Nikkels, Douglas; Shelby Louie, Douglas; Chelsea Keating, Carson.

Honorable mention

Jessica Rasmussen, Wooster.

High Desert League

First team

Alex Phillips, Manogue; Rachel Vanderbeek, Fallon; Allie Burns, Galena; Lauren Eckroth, Spanish Springs; Lyndsey James, Elko; Amelia Reynolds, Manogue.

Second team

Bridget Cho, McQueen; Ashliegh Sorenson, Spanish Springs; Colleen Mullins, Galena; Brittany Best, Spanish Springs; Katie Wornek, Elko; Menante Lexie, Galena.

Honorable mention

Maddie James, Elko; Christina Kralich, Elko; Monica Avila, Elko; Tess Jones, Spanish Springs; Rachel Martin, Spanish Springs.

All-Region

Coach of the Year; Steve Gustafson, Douglas; Player of the Year – Bethany Wurster, Douglas.

First team

Phillips; Gettman; Peri; Nikkels; Quienalty; Henderson.

Second team

Eckroth; Vanderbeek; Mullins; Kop; Becher; Nicole Uibel, South Tahoe.

Honorable mention

Burns; Best; Keating; Lexie; Cho; Martin; Monica Avila, Elko.