Cross country stats | NevadaAppeal.com

Cross country stats

by staff

Reed High School, Sparks

Northern 4A zone

Girls team scores: 1, McQueen 57, Reno 86, 3, Carson 97, 4, Galena 120, 5, South Tahoe 124, 6, Reed 129, 7, Douglas 188, 8, Wooster 200, 9, Lowry 212, 10, Fallon 252, 11, Hug 288, 12, Sparks 305.

Individual – (5,000 meters) 1, Sparks (Carson) 19:39, 2, Tibaduiza (Galena) 20:55, 3, DeMartini (Reno) 21:04, 4, Parker (Galena) 21:14, 5, Pope (Douglas) 21:15, 6, Frank (McQueen) 21:16, 7, Gerbatz (McQueen) 21:28, 8, Myrhow (Lowry) 21:41, 9, Mendive (Douglas) 21:50, 10, Young (Reed).

Other Carson finishers: 12. Prunty 22:01, 23. Hoffman 22:50, 26. Zahnter 22:53, 35. Martin 23:35, 40. Beudette 24:05, 50. Stair 24:34.

Other Douglas finishers: 51. Carlson 24:35, Edling 24:56, Koepnick 27:13, 71, Smith 27:42, 75, Rowe 28:28.

Other Galena finishers: 31. Hinton 23:19, 41, Fergert 24:07, 42, Bareudher 24:18, 59, Jersey 25:06, 65, Muna 26:26.

Boys team scores: 1, South Tahoe 50, 2, Reno 70, 3, Carson 83, 4, McQueen 118, 5, Sparks 172, 6, Elko 179, 7, Reed 189, 8, Lowry 217, 9, Galena 222, 10, Douglas 252, 11, Hug 266, 12, Wooster 279, 13, Fallon 366.

Individual – 1, Ferrier (Lowry) 17:23, 2, Fricke (McQueen) 17:27, 3, Nourse (Carson) 17:30, 4, Lomeli (So. Tahoe) 17:38, 5, Concha (Reno) 17:41, 6, Martin (So. Tahoe) 17:53, 7, Sanada (Galena) 18:01, 8, Carter (So. Tahoe) 18:01, 9, Wolf (Reno) 18:02, 10, Martinez (Sparks) 18:11.

Other Carson finishers: 11, Fischer 18:16, 16, Capistrant 18:26, 25, Baldwin 18:51, 28, Costella 19:01, 29, Branco 19:02, 47, Barber 19:48.

Other Galena finishers: 48, Morton 19:53, 49, Hertel 19:55, 57, Spriggs 20:29, 61, Ashworth 20:38, 63, Lindstedt 20:43, 71, Friend 21:01.

Douglas finishers: 26, Muren 18:59, 35, Muren 19:13, 40, Hackler 19:27, 75, Hines 21:24, 76, Angues 21:27, 84, Daddabbo 22:11, 91, Hines 24:57.

3A Division II

Boys team scores: 1, Bishop Manogue 29, 2, Dayton 42, 3, Incline 56.

Individual – 1, Shackelton (Manogue) 17:45, 2, Casselberry (Incline) 18:06, 3, Gerkin (Whittell) 18:20, 4, Johnson (Whittell) 18:45, 5, Thompson (Dayton) 19:01, 6, Bruce (Manogue) 19:08, 7, Pribila (Dayton) 19:09, 8, Bonaldi (Manogue) 19:25, 9, McEwen (Manogue) 19:31, 10, Laird (Dayton) 19:45.

Other Dayton finishers: 12, Piersanti 20:05, 21, Essman 23:48, 22, Wolfram 23:48.

Girls team scores: 1, Bishop Manogue 33, 2, Incline 44, 3, Dayton 45.

Individual – 1, Defazio (Manogue) 22:43, 2, Salazar (Incline) 23:12, 3, Peterson (Dayton) 23:26, 4, Barceinas (Dayton) 23:37, 5, Griffen (Manogue) 23:38, 6, Fredericks (Pershing Co.) 23:48, 7, Meyer (Manogue) 24:00, 8, Hulme (Dayton) 24:15, 9, Rosenkoetter (Incline) 24:24, 10, Squaler (Manogue) 24:55.

Other Dayton finishers: 17, Macall 27:26, 18, Rogers 27:27, 19, Schanhals 28:26.