Tah-Neva League track meet results | NevadaAppeal.com

Tah-Neva League track meet results

Top 3 finishers from the Tah-Neva League Meet hosted last week at Carson High School.

7th grade boys

100 meters:

1st: Laurence Tolentino, Carson Middle

3rd: Tristan Rutledge, Carson Middle

200 meters:

3rd: Laurence Tolentino, Carson Middle

400 meters:

3rd: Abraham Ortega, Carson Middle

800 meters:

2nd: Abraham Ortega, Carson Middle

3rd: Kole Steele, St. Teresa of Avila

1600 meters:

2nd: Alex Miner, Carson Middle

3rd: Abraham Ortega, Carson Middle

3200 meters:

1st: Abraham Ortega, Carson Middle

2nd: Kole Steele, St. Teresa of Avila

3rd: Sawyer Macy, Carson Middle

80 hurdles:

1st: Nyklolas Coughran, Carson Middle

200 hurdles:

1st: Josiah White, Bethlehem Lutheran

2nd: Aiden Fredlund, Bethlehem Lutheran

4×100 relay:

1st: Carson Middle

4×400 relay:

1st: Carson Middle

2nd: Bethlehem Lutheran

3rd: St. Teresa of Avila

Shot Put:

1st: Kess Hinkey, Carson Middle

2nd: Blade Dingman, Bethlehem Lutheran

3rd: Ethan Schmelzer, St. Teresa of Avila

Discus:

2nd: Ethan Schmelzer, St. Teresa of Avila

High Jump:

1st: Josiah White, Bethlehem Lutheran

Triple Jump:

2nd: Lucas Wold, Carson Middle

8th grade boys

100 meters:

1st: Jackson Brockett, St. Teresa of Avila

200 meters:

1st: Parker Story, Carson Middle

2nd: Jackson Brockett, St. Teresa of Avila

3rd: Charlie Miles, Bethlehem Lutheran

400 meters:

1st: Caleb Morgan, Carson Middle

3rd: Kenneth Friend, Bethlehem Lutheran

800 meters:

1st: Josue Flores, Carson Middle

80 hurdles:

2nd: Jackson Brockett, St. Teresa of Avila

3rd: Isaac Avina, Carson Middle

200 hurdles:

1st: Kaden Lopez, Carson Middle

2nd: Connor Leao, Carson Middle

4×100 relay:

1st: Carson Middle

3rd: St. Teresa of Avila

4×400 relay:

1st: Carson Middle

Shot Put:

3rd: Isaiah Urbina, Carson Middle

High Jump:

1st: Kaden Lopez, Carson Middle

Long Jump:

1st: Jackson Brockett, St. Teresa of Avila

2nd: Caleb Morgan, Carson Middle

3rd: Lucas Gonzalez, Carson Middle

Triple Jump:

1st: Kaden Lopez, Carson Middle

2nd: Parker Story, Carson Middle

7th grade GIRLS

100 meters:

1st: Addy Morgan, Carson Middle

200 meters:

2nd: Mallory Abowd, St. Teresa of Avila

400 meters:

2nd: Hannah McCoy, Carson Middle

800 meters:

1st: Addy Morgan, Carson Middle

3rd: Larkin Russell, St. Teresa of Avila

1600 meters:

1st: Larkin Russell, St. Teresa of Avila

3200 meters:

1st: Larkin Russell, St. Teresa of Avila

2nd: Sophia Whatley, Carson Middle

3rd: Kaylynn Bloomfield, Carson Middle

80 hurdles:

1st: Ava Coons, St. Teresa of Avila

200 hurdles:

1st: Sofia Kolupaeva, Carson Middle

4×100 relay:

2nd: St. Teresa of Avila

3rd: Carson Middle

4×400 relay:

1st: Carson Middle

2nd: St. Teresa of Avila

3rd: Bethlehem Lutheran

Shot Put:

2nd: Lillyann Lee, St. Teresa of Avila

Discus:

1st: Lillyann Lee, St. Teresa of Avila

2nd: Duke Perez, Carson Middle

3rd: Frine Lugo, St. Teresa of Avila

High Jump:

1st: Ava Coons, St. Teresa of Avila

2nd: Emily Phillips, St. Teresa of Avila

Long Jump:

1st: Sabrina Jones, St. Teresa of Avila

Triple Jump:

1st: Sabrina Jones, St. Teresa of Avila

2nd: Hannah Young, St. Teresa of Avila

3rd: Eva Lindbloom, Carson Middle

8th grade GIRLS

100 meters:

1st: Kenya Salgado, Carson Middle

2nd: Francesca Antonucci, Bethlehem Lutheran

3rd: Ally Murphy, Carson Middle

200 meters:

1st: Alyssa Tomita, Carson Middle

2nd: Bella Re, Carson Middle

3rd: Ally Murphy, Carson Middle

400 meters:

1st: Katie Nealon, Carson Middle

800 meters:

2nd: Chloe Crookshanks, Carson Middle

3rd: Sami Schofield, Carson Middle

1600 meters:

1st: Sami Schofield, Carson Middle

80 hurdles:

1st: Olivia Rasor, St. Teresa of Avila

2nd: Bella Planeta, Carson Middle

3rd: Ava Brehm, Carson Middle

200 hurdles:

2nd: Gabi Green, Carson Middle

3rd: Katlynn Lucas, Carson Middle

4×100 relay:

1st: Carson Middle

4×400 relay:

1st: Carson Middle

Shot Put:

1st: Daleah Warren, Carson Middle

3rd: Corine Doran, St. Teresa of Avila

Discus:

2nd: Daleah Warren, Carson Middle

High Jump:

1st: Rachel Bush, Carson Middle

Long Jump:

1st: Kenya Salgado, Carson Middle

Combined races 3200 meters:

2nd: Justin Fry, St. Teresa of Avila

3rd: Katie Nealon, Carson Middle