All-Northern 4A teams

Wrestling

Wrestlers of the year: Lower weights - Doug Del Porto, Galena; middle weights - Trevor deBraga, Fallon; upper weights - Brandon Gebhardt, Reed.

First team

103 pounds - Bo Bettinson, Reed; Colton Smith, Elko; 112 - Garrett Hekhuis, Damonte Ranch; Nick Schlager, Carson; 119 - Jordan O'Neal, Damonte; Luke Riley, Galena; 125 - Doug Del Porto, Galena; Drake Monticelli, Reno; 130 - Jeremy Wilson, Galena; Nico Barker, Douglas; 135 - C.J. Wynar, Douglas; Michael Artemis, Damonte; 140 - Gary Albright, Manogue; Cody Kapphahn, Fallon.

145 - Trent DeBraga, Fallon; Martin Azzam, Carson; 152 - Tyler Reibsamen, Fallon; Brock Frank, Damonte; 160 - Trevor DeBraga, Fallon; Trey Edmunds, Damonte; 171 - Micah Chalk, Damonte; Elias Coleman, Spanish Springs; 189 - Brandon Gebhardt, Reed; Garrett Truesdell, Carson; 215 - David Belardes, Damonte; Jon Fago't, South Tahoe; heavyweight - Karrington Armstrong, McQueen; Holt Bogdanowicz, Fallon.

Second team

103 - Garrett Manoukian, Damonte; Dillon Spates, Douglas; 112 - Jake Gunzel, galena; Wesley Peterson, Douglas; 119 - Chris Frazier, McQueen; Cole Raglen, Damonte; 125 - Spencer O'Neal, Damonte; Jes Sylvester, Spanish Springs; 130 - Todd Banko, Carson; Jordan Lee, McQueen; 135 - Ricky McDonald, Manogue; Aaron Jolcover, Carson; 140 - Eric Wilcoxson, Galena; Mitchell Payne, Reed.

145 - Derek Ratto, Reed; Brandon Turner, Manogue; 152 - James Nava, Wooster; Mitch VanRonk, North Valleys; 160 - Jered Snow, Manogue; Tyler Pizorno, North Valleys; 171 - Ryan McCormick, Fallon; Jon-Kyle Shutz, McQueen; 189 - Tony Ferris, Douglas; Jeff Jorgensen, Spanish Springs; 215 - Stephen Price, Hug; Joe McKibben, Reno; heavyweight - Joe Bartlett, Manogue; Kyle Robison, Spanish Springs.

Girls basketball

Northern 4A Players of the Year - Raimy Novacek, Reno; Jordan Rogers, Spanish Springs; Jessica Waggoner, Douglas.

All-Northern 4A

Taylor Altenburg, Elko; Ashley Armstrong, Manogue; Langley Iverson, Galena; Colleen Kern, Galena; Erica McKenzie, Reed; Danielle Peacon, Reed; Kayla Williams, Reed; Stephnaie Rovetti, Reno; Chakala Carthen, Hug; Sarah Finley, Reno; Christina Goush, Reno; Helena Inskeep, North Valleys; Courtney Kollash, Damonte; Bridgett Maestretti, Douglas.

HIgh Desert League

Player of the Year: Jordan Rodgers, Spanish Springs.

First team - Taylor Altenburg, Elko; Ashley Armstrong, Manogue; Langley Iverson, Galena; Colleen Kern, Galena; Erica McKenzie, Reed; Danielle Peacon, Reed; Kayla Williams, Reed.

Second team - Emily Burns, Galena; Audrey Campbell, Reed; Courtney Darby, Spanish Springs; Lisa Grove, McQueen; Ari James, Spanish Springs; Colleen Mullins, Galena; Taylor Sylvester, Manogue.

Honorable mention: Nicole Aboumrad, Manogue; Danielle Bebbe, Spanish Springs; Shelby Bruns, Elko; Cierra Dunbar, Elko; Oceanna Johnson, Reed; Sara Parsons, Fallon; Sara Rooker, McQueen.

Sierra League

Players of the Year - Raimy Novacek, Reno; Jessica Waggoner, Douglas.

First team - Stephanie Rovetti, Reno; Chakala Carthen, Hug; Sarah Finlay, Reno; Christina Goush, Reno; Helena Inskeep, North Valleys; Courtney Kollash, Damonte; Bridget Maestretti, Douglas.

Second team - Abby Boorman, Reno; Morgan Rouetti, Reno; Shanice Martin, Hug; Kaitlyn Nelson, North Valleys; Tess Braun, South Tahoe; Gina Bianchi, Carson; Ayclen, Finau, Wooster.

Honorable mention - Erin Hatch, Damonte; Christy Works, Carson; Sheila Christy, Wooster; April Harden, Wooster; Alexis Holmes, South Tahoe; Jessica Hallard, South Tahoe; Shakia Walker, North Valleys.

Boys basketball

Northern 4A Player of the Year - Luke Babbitt, Galena.

All-Northern 4A - Keith Fuuetsch, Manogue; Omarri Williams, Reed; Taelor Marchbanks, Spanish Springs; Stephen Klekas, Elko; Bobby Hunter, Manogue; Austin Morgan, Reno; Olek Czyz, Reno; Jeff Nady, Douglas; Kelton Hall, Damonte; Duke Williams, Hug.

High Desert League

Player of the Year - Luke Babbitt

First team - Keith Fuetsch, Manogue; Omarri Williams, Reed; Taelor Marchbanks, Spanish Springs; Stephen Klekas, Elko; Billy Sorenson, Fallon; Nick Dixon, Reed; Bobby Hunter, Manogue.

Second team - Travis Petersen, Reed; Markis Robinson, Galena; Zach Beebe, Spanish Springs; Dexter Daum, Fallon; Jake Mansfield, Galena; Josh Lepley, Manogue; Mike LaGrone, McQueen;

Honorable mention - Zach Wood, Reed; Cory Whitaker, Reed; Joe Weiland, Manogue; Chase Annand, Manogue; Alex Hargrove, Manogue; Pat John, Manogue; Lucas Boge, McQueen; Rollins Stallworth, McQueen; Garrett Adams, Fallon; Daniel Lide, Spanish Springs; Robbie Hanna, Spanish Springs; Scott Bristol, Galena; Deon Ashley, Galena.

Sierra League

Player of the Year - Austin Morgan, Reno.

First team - Olek Czyz, Reno; Kelton Hall, Damonte; Duke Williams, Hug; Jeff Nady, Douglas; James McLaughlin, Douglas; Tre Johnson, Hug; Cavin Hill, Reno;

Second team - Jessy Bajwa, North Valleys; Matt Rutledge, Carson; Vince Capellino, South Tahoe; David Laird, Douglas; Zach Sanford, Reno; Courtney Gardner, Hug; David Torres, Wooster.

Honorable mention - Kyle Brush, Damonte; Kevin Emm, Dou glas; Will Bell, North Valleys; Paul Cagle, Carson; Tony Stagnaro, South Tahoe; Chris Eidem, South Tahoe; John Stewart, Reno; Mike Stefannson, North Valleys; Josh Butler, Damonte; Caleb Carter, Carson.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment