All-league, region squads

All-REGION SWIMMING (Carson-Douglas honorees; number before name designates what team the athlete made)

Girls

200 free - 1. Jamie Showalter, Carson; 200 IM - 2. Michelle Forman, Douglas; 50 free - 1. Haley vonSchottenstein, Douglas; Diving - 1. Katherine Crowe, Douglas; 100 fly - 1. Forman, Douglas; 100 free - 2. Showalter, Carson; 100 back -2. Meagan Skilling, Douglas; 2. Taylor Killion (Douglas); 100 breast - 1. vonSchottenstein, Douglas.

Boys

200 free - 1. Kyle Johnston, Douglas; 2. Jose Reed, Carson; 200 IM - 2. Tim Grunert; 50 free - 2. Luke Gentner, Carson; Diving - 1. Brian Lester, Carson; 100 breast - 2. Grunert, Carson.

ALL REGION TRACK

(Carson-Douglas honorees; number before name designates what team the athlete made

Girls

1600 - 2. Katie McFarren, Carson; TJ - Alex Fallon, Carson; PV - 1. Amanda Brazeau, Douglas; 2. Maddie Saarem, Carson; Discus - 1. Brianne Burnside, Douglas; 2. Hannah Dudley, Carson.

Boys

800 - 2. David McMasters, Carson; 1600 - 1. Richard Shroy, Carson; 3200 - 1. Richard Shroy, Carson; 300 hurdles - 1. Luke Carter, Carson; 1600 relay - 2. Carson (Nick Schlager, Taylor Bradshaw, Brandon Buonacorsi, David McMasters); PV - 1. Cameron Childers, Carson; 2. Nick Maestretti, Douglas;

ALL-SIERRA GOLF

Player of the Year - Greg Coleman, Douglas; Coach of the Year - Fred Buckmaster, Fallon

First team - Pete Paul, Fallon; Jordan Anderson, Manogue; Matt Vanderbeek, Fallon; Connor Sullivan, Manogue; Thomas Wicker, Douglas

Second team - Thaaron Kalt, Fallon; Kevin Andrews, Manogue; C.J. Gibson, Damonte Ranch; Kenny Short, Galena; Tyler Schroder, Fallon; Sean Miller, Damonte Ranch.

Honorable Mention - Justin Howald, Wooster; Blake Minor, Manogue

ALL-REGION GOLF

(Number designates what team the athlete made)

Player of the Year - Matt Vanderbeek, Fallon; Coach of the Year - Joe Motter, Manogue.

First team - Matt Bushman, Reno; Connor Sullivan, Manogue; Thomas Wicker, Douglas; Greg Coleman, Douglas; Marshall Roenigk, McQueen; Jordan Anderson, Manogue

Second team - Nick Stefan, Reed; Jordan Gilmore, Spanish Springs; Colin McCulloch, Carson; Brandon Holmes, Elko; Sean Miler, Damonte Ranch; Nick Greco, Manogue

Honorable mention - Sage Cunningham, Reno; Jake Nelson, Reed; C.J. Gibson, Damonte Ranch; Chris Hackler, Reed; Kevin Andrews, Manogue; Jordan Glover, Reno

ALL-SIERRA SOFTBALL

Player of the Year - Katrina Morgan, Douglas; Co-Pitcher of the Year - Kaylyn Paque, Damonte Ranch; Megan Dortch; Bishop Manogue; Coach of the Year - Andy Mitchell, Douglas.

First team - Outfield - Ashley Barrett, Damonte Ranch; Brittnee Dolley, Damonte Ranch; Maddy Gilbert, Douglas; Jocelyn Young, Carson; Infield - Moriah Lane, Carson; Caitlin Wolfe, Damonte Ranch; Kayla Batastini, Manogue; Morgan Blomstrom, Douglas; Emily Weaver, Douglas; Catcher - Sara Parsons, Fallon; Pitchers - Jill Pinder, Fallon; Lindsey Ashbaugh, Carson; Chelsea Font, Douglas; DP/DH - Morgan McCall, Damonte Ranch; Utility - Cara McCarthy, Manogue.

Second team - Outfield - Quinn Sheehy, Wooster; Khaliah Brown, Fallon; Infield - Melanie Pfeiffer, Wooster; Kristen Matteoni, Galena; Ashleigh Westover, Damonte Ranch; Brenna White, Douglas; Chanel Bates, Damonte Ranch; Catcher - Megan Moran, Wooster; Lexi McKinnon, Damonte Ranch; Pitchers - Kiley Sauer, Galena; Kalee Duryee, Douglas; Daria Leid, Carson; DP-DH - Rachel Itskin, Fallon; Utility - Chelsea Smitten, Fallon;

Honorable mention (Carson and Douglas only)

Rebecca Trute, Douglas; Amanda Caras, Douglas; Lisa Yamamoto, Carson; Megan Hein, Carson.

ALL-SIERRA BASEBALL

Player of the Year - Sean DeWeese, Manogue; Pitcher of the Year - Jace Puckett, Galena; Coach of the Year - Ron McNutt

First team

Pitchers - Sean Luke Brija, Manogue; Teryn Smith, Fallon; Sean Prihar, Damonte Ranch; Kameron Van Winkle, Douglas; Beau Battista, Douglas; Eric Howsley, Galena; 1st base - Ben Hewson, Manogue; 2nd base - Bret Anderson, Douglas; Daniel Ferguson, Galena; Shortstop - Ryan Rieger, Damonte Ranch; Colton Oney, Fallon; 3rd base - Justin Bowman, Manogue; Outfield - Anthony Rosa, Damonte Ranch; Garrett Schutt, Galena; Brian Pointer, Galena; Utility - Niles Lujan, Manogue; DH - Devonte German, Manogue; Catcher - Kyle Ford, Douglas.

Second team

Pitchers - Kevin Berry, Manogue; David Charles, Carson; Kevin Schulewitch, Damonte Ranch; Max DeLallo; Matt Thomas, Douglas; 1st base - Jeremy Rosenthal. Galena; 2nd base - Taylor Burkett, Manogue; Shortstop - Alex Barajas, Galena; 3rd base - Ray McBroom, Damonte Ranch; Utility - Dustin Granada, Galena; DH - Bennett Bedford, Damonte Ranch; Ryan Ford, Douglas; Catcher - Trent Beers, Damonte Ranch; Tony Guidara, Galena

Honorable mention (Carson, Douglas only)

Colby Blueberg, Carson; Nick Domitrovch, Carson; Dan King, Douglas

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment